13.02.2022, 19:01 152

Türkiye Unicorn Girişimlerin Önünü Açmalı

Ülkemiz için en değerli girişim modeli Unicorn 'dur. Devlet desteği şarttır ve ülkemizi geleceğe taşıyacak modeldir. Service 4.0 ile entegre sınır tanımayan girişimcilere ihtiyaç vardır. Bu konuyu tüm yazılarımda gündemde tutmaya çalışacağım , Şimdi ismini zaman zaman duyduğumuz Unicorn Girişim nedir , dünyadaki gelişim süreci nasıldır bu yazımda kısa kısa buna değineceğim.

Girişimcilik litaratüründe en çok kullanılan terimlerden biri olan unicorn girişim terimi, “unicorn nedir? unicorn girişim nedir?” gibi pek çok soruya sebep olmaktadır. Tek boynuzlu at olarak Türkçe’ye çevirilen unicorndan ismini alan unicorn girişimlerin özelliği, değerlerinin 1 milyar dolar ya da daha fazla olması anlamına gelmektedir. Amerikalı ünlü yatırımcı Aileen Lee, unicorn girişim terimini ilk olarak 2013 yılı içerisinde Tech Crunch’da yayınladığı “Welcome to the Unicorn Club: Learning Form Million Dollar Startups” yazısı içerisinde kullandı. O günden itibaren, girişim ekosisteminin tüm paydaşları tarafından benimsenen unicorn girişim terimi günümüzde oldukça sık kullanılmaktadır.

Unicorn Girişim Nedir?

Genel itibari ile unicorn girişim, diğer adı ile unicorn firma, kazanç anlamında belirlenen limitin geçilmesi durumunu ifade eden bir terimdir. Girişimin firma değeri ve küresel düzeyde yapılan değerlendirmeler firmanın / girişimin unicorn girişim olup olmadığını belirler.

Unicorn girişim terimi, unicorn nedir? sorusunu sıklık ile akıllara getirmektedir. Unicorn kelimesi, var olmayan efsanevi bir at türünü niteleyen bir kavramdır. Firmaların kazanç miktarını da bir diğer anlamı ile efsanevi bir hedefi gerçekleştirmesi olarak düşünülerek bu terim ortaya çıkmıştır. Küresel olarak yayılmak, yüksek bir gelir sağlamak ve bunu göreceli olarak hızlı bir şekilde gerçekleştirmek unicorn girişimin temel sınırlarını çizmektedir.

Unicorn şirketler listesi incelediğinde unicorn şirketler sıralamasında ilk sıralarda Çinli şirketler bulunmaktadır. Bu yönden hem Çin hem de Amerika unicorn şirketler listesine en başta olan ülkelerdir. Didi, Xiaomi, Alibaba, Lufax ve benzeri gibi Çin kökenli firmaların yanı sıra Uber, Facebook, Airbnb gibi Amerika kökenli firmalarda unicorn girişimler listesinin ilk sıralarındadır.

Peki bu Unicorn girişimlerin ortak özellikleri nelerdir.

Unicorn girişimler diğer girişimlere öncü olma özelliğine sahiplerdir. Bulundukları sektöre bir yenilik kazandırır ve daha önce denenmemiş yöntemler ile hizmeti kolaylaştırırlar.

Unicorn girişimler sürdürülebilir başarıya odaklıdır. Zaman ve koşullara ayak uydurarak yenilik yapmaya devam ederler. Şirket var olan durumu ve içinde bulunduğu koşulların gelecek ihtimallerini iyi analiz eder ve bunun sonucunda bir sonraki aşama için adım atar.

Unicorn girişimler yazılım ve dijitalleşmeyi kendilerine odak nokta olarak belirlerler. Kitle iletişim araçlarını, ulaşımı ve kolaylaştırılmış iletişim inovatif bir şekilde kullanırlar.

Dünyadaki Unicorn Girişimler

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Silikon Vadisi’nde kurulan Apple, Microsoft, Google ve benzeri gibi girişim şirketler yatırımcılar sayesinde hızlı büyümeler yakaladılar ve bu büyüme sonucu bugünün devleri haline gelmişlerdir. 80’lerde ve 90’ların sonlarına doğru yaşanan bu gelişmelerin yanı sıra, 2000’li yıllardan bu yana girişimcilik ekosisteminde oldukça hızlı ve gelişmiş bir büyüme meydana gelmiştir. 2010 yılı ve sonrasından bu yana ise görülen büyüme kat kat daha hızlanmış ve milyar dolarlık girişimlerin sayısı hızla artmaya başlamıştır. Girişimcilik ekosisteminin gelişmesi ile birlikte unicorn girişim sayısında da büyük bir patlama yaşanmıştır ve unicorn girişimler ABD’de ve Çin’de ekonominin en güçlüleri haline gelmiştir.

Günümüzde unicorn girişimler listesinin ilk 10 ismi aşağıdaki gibidir:

Ant Financial,Facebook,Uber,Bytedance,Airbnb,Didi,Xiaomi,Alibaba,Lufax,Meituan ,Dianping

Bu unicorn şirketler arasından Facebook, Uber ve Airbnb Amerikan Şirketleridir. Geriye kalan 7 unicorn şirket ise Çinlidir.

Türkiye’deki Unicorn Girişimler

Türkiye’de 2020 yılı Mayıs ayına kadar herhangi bir unicorn girişim bulunmamasına karşın, bu tarihten sonra durum değişti. Peak Games adlı oyun şirketi, 1.8 milyar değere ulaştı ve satıldı. Bunun sonucunda, Türkiye ilk unicorn girişimini kazanmış bulundu. Geçen 2.6 miyar değere ulaşan Getir Türkiye'nin en ünlü Unicorn Girişimi olarak listeye girdi.

Türkiye’de unicorn girişim başarısının az olmasının sebebi olarak dışa bağlı ekonomik yapı ve devlet desteğinin girişimlere yetersiz kalması olarak görülmektedir. Bu etkenlere ek olarak, Türkiye genç nüfusa sahip olmasına karşın girişim faaliyetleri ve girişim ekosisteminin bilinirliği düşüktür.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!