TOKİ 100 bin sosyal konut başvuruları başladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın 100 bin sosyal konut projesi için başvuru dönemi bugün itibariyle başladı. Projelerde 2 oda 1 salon ve 3 od 1 salon daire tipleri bulunuyor.

TOKİ 18.12.2019, 08:39 17.12.2019, 13:45
101
TOKİ 100 bin sosyal konut başvuruları başladı!

Detayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 bin sosyal konut projesi başvuruları için başvuru dönemi bugün başlıyor. Hayata geçirilecek projelerle dar ve orta gelirli aileler ev sahibi olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından hayata geçirilecek olan projeler 7 bölge 81 ilde inşa edilecek. Projelerde 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon konutlar bulunacak.

TOKİ 100 bin sosyal konut  projelerinde yer alan 2+1'lerin brüt alanı 75 metrekare ile 85 metrekare arasında, 3+1'lerin brüt alanı 100 metrekare olarak tasarlandı.

TOKİ 100 bin sosyal konut başvuru şartları

TOKİ tarafından 100 Bin Sosyal Konut Projesi  kapsamında inşa edilecek olan evler başvurular T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin Proje  İlinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığıyla kabul edilecek.

Başvuru Bedeli 2+1: 500 lira
Başvuru Bedeli 3+1: 1.000 lira

Projeler için başvurular; 4 kategoride kabul edilecek;

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
2. Kategori olan “En az yüzde 40 Engelli Vatandaşlar”
3.Kategori olan “Emekli Vatandaşlar”
4. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında  “Hak Sahibi Belirleme” kuraları çekilecek.

Satışa çıkarılan konutlar için kura çekilişi yapılması durumunda kura yeri ve saati İdarenin web sayfasında açıklanacak.

Satışa çıkarılan konut sayısından daha az başvuru olması halinde başvuruda bulunanlarca satın alınacak evler TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecek.

Konutların,  adet, brüt metrekare,  net metrekare ve fiyat bilgileri ihale sonrası kesinlik kazanacak.

ÖDEME:
Hak sahiplerine konutlar;
Satış fiyatının  yüzde 10’u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar),  kalan tutarın tamamı aylık yüzde 0.49 oran  ve 240 ay vade ile ödenecektir. (T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından  konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır.) Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak.

Projenin yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler sebebiyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecek.

BAŞVURU ŞARTLARI:
Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

1-T.C. vatandaşı olması,

2-Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 seneden az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3-Konut satın almak için başvuruda bulunan vatandaşların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

4-Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5 bin 500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6 bin TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

5-Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.

6- Başvuruları yapacak vatandaşların; 25 yaşını tamamlamaları gerekiyor.

7-Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu şehir sınırları içerisinde son 3 senedir oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler talep edilecek.

8-Vefat eden emeklilerin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. ( Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç)

100 bin sosyal konut projesi yatay mimar anlayışıyla hayata geçirilecek. Projelerde yer alan konutların inşaatları 2020 yılının ilk çeyreğinde başlayacak.17 milyar 300 milyon TL'ye mal olacak projeler zemin artı 2, zemin artı 3 ya da zemin artı 4 olarak tasarlandı.

TOKİ 2020 projelerinde yer alan;
2+1 evlerin fiyatları 140 bin liradan başlıyor, 180 bin liraya kadar yükseliyor.
3+1 evlerin fiyatları fiyatları 160 bin liradan başlıyor, 210 bin liraya kadar yükseliyor.

En düşük taksit bedelinin 894 TL olduğu  TOKİ  2020 sosyal konut projeleri projeleri için ödenecek peşinat tutarı yüzde 10 olarak belirlendi. Proje kapsamındaki daireler için 240 ay vade sağlanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü