Bakanlık O Konutları 249 Bin TL'ye Satışa Çıkarıyor

GÜNCEL PROJELER 21.12.2016, 18:13 27.12.2016, 10:57 Tanku Bulduk
83
Bakanlık O Konutları 249 Bin TL'ye Satışa Çıkarıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başakşehir Kayaşehir’de 504 konutu 28 Aralık Çarşamba günü açık artırma ile satışa çıkarıyor. Fiyatlar 249 bin 999 TL’den başlıyor….

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksinin kasım ayı sonuçlarına göre İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre 5,17 puan düşerek 92,78 seviyesine gerilediği görüldü. Böylece endeks ölçülmeye başlandığından bu yana en düşük seviyesini görmüş oldu.

6 YILIN EN DÜŞÜĞÜ
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksinin kasım ayı sonuçlarını açıkladı. Endeks, kasım ayında da gerileyerek, ölçülmeye başlandığı 2013 yılı ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

Ağustos ayındaki toparlanmanın ardından yeniden gerileme eğilimine giren bileşik endeks, eylül ayından itibaren oluşan yeni koşullar içinde zayıflıyor. Kasım ayında iç ve dış gelişmeler ile mevsimsellik endeks üzerinde olumsuz etkiler meydana geldi. Özellikle küresel yeni mali koşullar ve Türk lirasında değer kaybı ile Anayasa referandumu gibi 2017 yılını etkileyecek unsurlar ise güven ve beklentileri azalttı.

Bileşik endeks kasım ayında bir önceki aya göre 1,77 puan düştü. Düşüşte güven ve beklentilerdeki gerileme etkili oldu. Faaliyetlerde ise gerileme daha sınırlı yaşandı. Bileşik endeks geçen yılın kasım ayının da 5,17 puan altında gerçekleşti.

FAALİYET ENDEKSİ KASIMDA DURAĞAN KALDI
Faaliyet endeksi kasım ayında bir önceki aya göre hemen hemen aynı gerçekleşti. Faaliyetler kendi içinde farklı gelişme eğilimleri gösterdi. Mevsimsellik de faaliyetleri olumsuz etkilemeyen bir faktör oldu. Faaliyet endeksi kasım ayında 0,1 puan düşerek geçen yıl kasım ayı faaliyet endeksinin de 3,5 puan altında kaldı.

Kasım ayında bazı faaliyetlerde artış, bazılarında gerileme yaşandı. Yurt içi satışlarda kasım ayında bir önceki aya göre artış oldu. İhracat kasım ayında görece sınırlı bir gerileme gösterdi. Üretimde özellikle iç satışlardaki artışa bağlı yükselme yaşandı. İç satışlardaki artış ile cirolar da yükseldi. Darbe girişimi sonrasında ağustos ayında yaşanan hızlı toparlanma ardından faaliyetler durağan ve zayıf seyretmeye devam etti.

Endeks rapora göre, kasım ayında güven kaybı devam etti. Temmuz ayından sonra yaşanan güven kaybı halen sürüyor. Ekonomide alınan yoğun önlem ve desteklere rağmen ekonomiye ve sektörlere yönelik güvende henüz bir iyileşme başlamadı. Güven seviyesi bir önceki aya göre 2,3 puan geriledi. Güven seviyesi geçen yılın aynı ayının güven seviyesinin 7,4 puan altına düştü.

Türkiye ekonomisinin genel gidişatına ilişkin güven zayıf kaldı. İnşaat malzemeleri sanayisine yönelik güven, ilk kez önemli ölçüde aylık bir gerileme gösterdi. Yurt içi pazarlarına yönelik güven ise kasım ayında yine hissedilir bir düşüş gösterdi. İhracat pazarlarına yönelik güvende de gerileme sürdü. Ekonomi dışı alanlarda yaşanan gelişmeler güveni olumsuz etkilemeye devam etti. Güven alanında iyileşme için ekonomi dışı risklerin azalması gerekiyor.

BEKLENTİ AZALDI
Beklenti Endeksi ağustos ayından bu yana geriliyor. Faaliyetlerde görülen durağanlık ve güven kaybının sürmesi ile birlikte beklentiler de olumsuz etkileniyor. Beklenti endeksi kasım ayında bir önceki aya göre 2,4 puan düştü. Beklenti endeksi geçen yılın aynı dönemine göre ise 3,7 puan daha düşük.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü