Genç Kuruluş Facilitator A.Ş. Beze Group’la çalışmaya başladı

TİCARİ PROJELER 10.01.2018, 20:19 10.01.2018, 20:22
366
Genç Kuruluş Facilitator A.Ş. Beze Group’la çalışmaya başladı

​ Gayrimenkul Yönetim Sektöründe Artık İyi Bir Çözüm Var.

Daha iyi binaların yapılması ve bunların daha iyi yönetilmesi için çalışmalar yapan Önal Yılmaz Gayrimenkul Yönetimi alanında faaliyet gösteren FACILITATOR Yönetim ve Danışmanlık A.Ş.’yi kurdu.

FACILITATOR Yönetim ve Danışmanlık A.Ş., Önal Yılmaz’ın 25 yılı aşkın tecrübesi ile binaların daha iyi tasarımı ve yönetimi konusunda çalışmalar yürütecek. FACILITATOR, Bütünsel Tasarım Danışmanlığından, Gayrimenkul Yönetimine, Yönetim Danışmanlığına, Karma Kullanımlı Proje Etkileşim Danışmanlığına, Tesis Yönetiminden, Mevcut Binaların Sorunlarının çözümüne kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyor.

Gayrimenkul geliştirme sektöründe” Bina Yönetim Modeli”nin baştan ele alınmadığı ve ayrıca Bina Yönetim Sektöründe deneyimli profesyoneller de az olduğu için, başta aidat kaynaklı enerji yönetimi dahil çeşitli ciddi sıkıntılar bugün birçok binanın ana sorunu haline geldi.

Özetle; yatırımcı, mimar, proje müellifleri, danışmanlar ve bina yöneticilerinin birlikte çalıştıkları bütünsel bir tasarım anlayışı tam olarak yerleşemedi. Bina sakinlerinin ihtiyaçlarını en iyi bilen bina yöneticileri bile genellikle ancak bina teslimlerinden birkaç ay önce çalışmaya başlıyor. Bu sebeple önceden alınması gereken tedbirler, dikkat edilmesi gereken noktalar gözden kaçırılıyor, önceden bir Yönetim Modeli olmadığı için binada yaşam başlamasıyla birlikte başlayan sorunlar kaos yaratıyor.

Durum ne?

Binaların geliştirme, inşa ve yönetim aşamalarında olması gereken yaklaşımların tam yerleşmemiş olduğunu belirten Facilitator Kurucu Başkanı Önal Yılmaz “Bütünsel bir tasarım anlayışı, yani yatırımcı, mimar, proje müellifleri, danışmanları ve bina yöneticilerinin geliştirme süreci boyunca beraber çalıştıkları bir düzen tam yerleşemedi. Hedef kitle olan bina nihai sakinlerinin kullanım, istek ve şikayetlerini en iyi bilen bina yöneticileri, genelde bina teslimlerinden birkaç ay önce masaya davet edilir durumdadır. Bu geç kalınmışlık, ister AVM, ister İş Kulesi, ister Konut olsun tüm binaların daha ilk günden sorunlar içinde boğulmasına neden olmaktadır.” diyor.

Bilinçli tercihler…Daralan ekonomik koşullar… Kısıtlı enerji kaynakları…Sürdürülebilir bir gelecek…

Daralan bu ekonomik koşullarda, kısıtlı enerji kaynakları ve sürdürülebilir bir gelecek endişeleri arasında artık sadece gerçekten iyi gayrimenkul projelerinin müşteri bulacağı ve değerlerini koruyacağı dönemlere girildiğini vurgulayan Önal Yılmaz “Bu arz fazlalığı içinde ve internet sayesinde hızla ulaşılan birçok veriye dayalı olarak, son kullanıcılar daha

bilinçli tercihler yapma şansı yakalamaktadırlar. Örneğin aidat sorunları yaşayan birçok bina, bu sorunların büyük bir kısmını geliştirme aşamasında yapılan hatalar sebebiyle yaşamaktadır. Bir de Bina Yönetim sektöründe, bu çok boyutlu yönetim işini layıkıyla yapacak profesyoneller de az olduğu için, gerek aidat kaynaklı, gerek kaliteli hizmet kaynaklı, gerekse toplu yaşam kriterlerinin sağlanması konularında çok ciddi sıkıntılar bugün birçok binada yaşayanların ana sorunu haline gelmiştir” diyor.

Yeşil bina, akıllı bina gibi kavramların altı tam doldurulmadan son kullanıcıya sunuluyor…

Önal Yılmaz sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yeşil bina, akıllı bina gibi kavramların altı tam doldurulmadan satış ve pazarlama odaklı söylemlerle son kullanıcılar yönlendirilmektedir, ama faaliyete geçen sistemlerin birçoğu bu özelliklerden oldukça uzak olabilmektedir”.

Facilitator A.Ş Beze Group’la çalışmaya başladı

Gayrimenkul geliştirme, yönetim ve tedarik sektörleri konusunda hem yatırımcı şirketler, hem de sektördeki STK’lar için başarılı iletişim stratejileri üreten ve kamuoyu oluşturma ve işbirliklerini geliştiren projeleri gerçekleştiren ayrıca, medya iletişim yönetimi de yapan 32 yıllık BEZE Group, FACILITATOR, A.Ş.’nin danışmanı oldu.

Facilitator A.Ş’nin Amacı; Bina Yönetiminden, Yönetim Danışmanlığına, Bütünsel Tasarım Danışmanlığından, Karma Kullanımlı Proje Etkileşim Danışmanlığına, Tesis Yönetiminden, Mevcut Binaların Sorunlarının çözümüne kadar geniş bir yelpazede hizmetler sunarak, “bir bina değişir, bir hayat değişir” felsefesi doğrultusunda insanların hangi binada olurlarsa olsunlar mutlu, konforlu ve geleceğe dair sorumluluklarını yerine getirerek yaşamalarına destek vermektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü