Kavuklar Grubu'nun Altındağ projesi kat karşılığı ihaleye çıkıyor

Bakanlığın onayı sonrası ekspertiz değerleri üzerinden satış sürecini başlatan heyet, 20 Mart'ta düzenlediği açık artırmalarda 4 grup gayrimenkul için yaklaşık 50 milyon liralık teklif aldı.

KONUT PROJELERİ 05.04.2017, 18:02
273
Kavuklar Grubu'nun Altındağ projesi kat karşılığı ihaleye çıkıyor
FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında kayyum atanan şirketlerden Kavuklar Grubu'nun Altındağ Konutları projesi açık artırma ile ihaleye çıkıyor.
Satış sürecinin tamamlanması için işlemleri devam ettiren heyet, diğer gayrimenkuller için de 13 ve 14 Nisan 2017 tarihleri için açık artırma ilanına çıktı.İzmir'de yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında kayyum atanan Kavuklar Grubu'nun dev konut projesi, kat karşılığı başka bir müteahhite devredilecek.
Grup bünyesindeki akaryakıt ve otomotiv şirketlerinin kar getirici faaliyet yürütebilmesi için kaynak yaratma arayışına giren kayyum heyeti, pasif konumdaki gayrimenkullerin satışı için bir rapor hazırlayarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na sundu.
Toplam başlangıç bedeli 31 milyon 818 bin lira olan 38 gayrimenkul arasında başlangıç bedeli 5 milyon ve üzerinde olan Bayraklı ilçesi Mansuroğlu Mahallesi, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi ve Manisa'nın Turgutlu ilçesindeki araziler dikkati çekiyor.
Bu açık artırmalarda Mansuroğlu Mahallesi'ndeki 28 parça arsayla Menderes ilçesindeki depolar da satışa konu olacak.
Kayyum heyeti, Kavuklar Grubu'nun henüz inşaat süreci başlamayan bin 198 konutluk Altındağ Konutları Projesi için de 20 Nisan'da kat karşılığı inşaat ilanına çıktı.
Bornova ilçesine bağlı Altındağı semtinde 183 bin 203 metrekare inşaat alanına sahip projede yüzde 39 kat karşılığıyla başlayacak açık artırma görüşmeleri için 1 milyon lira katılım teminatı isteniyor.
"Tulumbaya su vermek için"
Açık artırmaların ekspertiz değerlerinin üzerinde fiyatlarla artırmaya sunulduğuna işaret eden yetkililer, satışlardan 200 milyon liralık gelir elde edilmesinin hedeflendiği belirtti.
Bu gelirin otomotiv ve akaryakıt sektörlerindeki firmalar için "tulumbaya verilecek su niteliğinde" olduğuna işaret eden yetkililer, şirketlerin kar eder bir yapıya gelmesini ve toplam 600 milyon lirayı bulan borçlarının ödenmesini hedeflediklerini kaydetti.
Altındağ projesinin kat karşılığı başka bir müteahhite devredilmesinin istendiğini belirten yetkililer, bu yolla öncelikle projeye para yatıran vatandaşların mağduriyetinin giderilmesinin planlandığını ifade etti.
Kavuklar Grubu'nun başka bir gayrimenkulünün açık artırmaya sunulmayacağı bildirildi.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) finans sağlayan firma ve iş adamlarına yönelik ağustos ayında yürüttüğü operasyonda Gediz Üniversitesinin kurucu üyelerinden Kavuklar Grubu Başkanı Abdullah Kavuk da gözaltına alınmıştı. 
İzmir Sulh Ceza Hakimliği, Kavuklar Grubu'na 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) 13. ve 19. maddeleri ve CMK'nın 133. maddesi uyarınca kayyum tayin edilmesine karar vermiş TMSF yetkilileri şirketin yönetimini devralmıştı.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü