Dar gelirliye ucuz konut kampanyasında başvuru tarihleri belli oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, aylık 894 TL taksitle 20 yıl vadeli sosyal konut projesine ilişkin başvuru tarihleri açıklandı. Hazine ve Malye Bakanı Berat Albayrak, başvuruların 15 Aralık - 15 Ocak tarihler arasında alınacağını açıkladı.

KONUT PROJELERİ 13.12.2019, 07:40
104
Dar gelirliye ucuz konut kampanyasında başvuru tarihleri belli oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, aylık 894 TL taksitle 20 yıl vadeli sosyal konut projesine ilişkin başvuru tarihleri açıklandı. Hazine ve Malye Bakanı Berat Albayrak, başvuruların 15 Aralık - 15 Ocak tarihler arasında alınacağını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "100 Bin Sosyal Konut Projesi" ile dar gelirli vatandaşları çok düşük maliyetle konut sahibi yapacaklarını müjdeleyerek, "Her yıl 100 bin konutu vatandaşlarımıza kazandıracak bu proje modelinin finansal altyapısını tamamladık." diye konuştu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Bakan Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen "100 Bin Sosyal Konut Projesi" tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, atılan adımın önemine değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 17 senedir hep ülkenin gelir seviyesini artırmayı, toplumun refah seviyesini yükseltmeyi hedeflediklerini ve kapsayıcı büyüme politikalarını öncelikli tuttuklarını dile getiren Berat Albayrak, gelir dağılımında iyileştirmeye ve yoksullukla mücadeleye büyük önem verdiklerini de söyledi.
 
Bakan Albayrak, Türkiye ekonomisinin çok farklı yeni bir çehreye büründüğünü söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti;

"Son 17 yıldır ülkemiz önemli büyüme kaydetti ve dünyanın en büyük 13'üncü ekonomisi haline geldi. Satın alma gücü paritesine göre, Türkiye'nin kişi başına düşen milli geliri 2002 yılında 10 bin 685 dolar seviyesinden geçen yıl 28 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bu çok ciddi bir refah artışı demektir. Bu süreçte gelişmiş ülkeler arasındaki gelir seviyesi farkını da önemli ölçüde azalttık. Kişi başına gelirimiz 2002 yılında ABD'nin yüzde 24,2'si iken bu rakam yüzde 45,2'ye yükseldi. Bu dönemde gelirimiz Avrupa Birliği'nin yüzde 37'1'i kadarken yüzde 65,2 seviyesine yükseldi. Gelecek yıllarda inşallah bu farkı daha da kapatarak, çalışmalarımıza devam edeceğiz." 

"Gelirin adil paylaşımı en önemli amacımız"

Son 6 yıldır "büyük ve güçlü Türkiye" idealine engel olmak için sayısız planın devreye sokulduğunu ve ülkenin çeşitli girişimlerle karşı karşıya kaldığını dile getiren Albayrak, bunların hepsinin milletin desteğiyle bertaraf edildiğini belirtti. Berat Albayrak, ekonominin şoklara karşı sergilediği duruşla ne kadar dirençli hale geldiğini defalarca ispat ettiklerini, gösterilen refleksle kurumların her şoktan daha da güçlenerek çıktığını söyledi.

Geleceğe sağlam adımlarla ilerlemek için ekonominin daha da güçlü kılınması gerektiğini dile getiren Albayrak, "Ekonomideki kırılganlıklarımızı azaltmak, ekonomiyi daha istikrarlı kılmak ve sürdürülebilir yüksek büyüme seviyelerine ulaştırmak bizim için en büyük ödev. Sadece yüksek büyüme rakamlarını elde etmek değil, aynı zamanda bunun sağlıklı, sürdürülebilir olması ve gelirin adil paylaşımı en önemli amacımız. Bugüne kadar milli gelirimizi yükseltmenin yanı sıra yoksullukla mücadelede de önemli ilerlemeler kaydettik." dedi.

"Finansal altyapı hazır"

Ekonomide kaydedilen ilerlemeleri öncelikli olarak vatandaşlara yansıttıklarını söyleyen Berat Albayrak, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, çok düşük maliyetle dar gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapacak çok önemli bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Her yıl 100 bin konutu vatandaşlarımıza kazandıracak bu proje modelinin finansal altyapısını tamamladık. İnanıyorum ki pek çok ailemizi bu sayede sevindirmiş olacağız. İstiyoruz ki hiçbir vatandaşımızın en temel haklarından olan barınma sorunu kalmasın. Bizim mücadelemiz, büyük ve güçlü Türkiye mücadelesi. Bu idealin ancak bağımsız ve güçlü bir ekonomiyle mümkün olacağına inanıyoruz. Tüm politikalarımızı, stratejimizi bu doğrultuda hazırlıyor ve uyguluyoruz. Ülkemizi bu değere kavuşturmak, milletimizin huzurunu, refahını, sosyal ve ekonomik imkanını daha da artırmak için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz."

Bakan Albayrak, sosyal konutlar için başvuruların 15 Aralık 2019 - 15 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacağını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü