İstanbul'da 13 İlçe TOKİ'ye Emanet

KENTSEL DÖNÜŞÜM 20.12.2016, 17:51 27.12.2016, 11:16 Tanku Bulduk
139
İstanbul'da 13 İlçe TOKİ'ye Emanet
Türkiye genelinde 54 ilde kentsel dönüşüm projelerini hayata geçiren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2017’de İstanbul’un dönüşümüne ağırlık verecek. Kurum 13 ilçede yaklaşık 15 bin konutta kentsel dönüşüm yapacağını duyurdu. Kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar 54 ilde yerel yönetimlerle birlikte 70 bin konutun inşaatını tamamlayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2017 yılında da kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam edecek.

TOKİ SAHAYA İNECEK
İstanbul’da kentsel dönüşüme ağırlık verilerek TOKİ 13 ilçede çalışma başlatacak. Bölgelerde belirlenen mahallelerde yapılacak dönüşümle yaklaşık 15 bin konut, deprem riskine karşı yenilenecek. Türkiye genelinde ise 54 ilde toplam 25 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi olacak. TOKİ'nin başlayacağı kentsel dönüşüm projeleri bölgeleri ise şöyle; Avcılar, Beyoğlu, Üsküdar, Gaziosmanpaşa, Maltepe, Esenler, Güngören, Küçükçekmece, Başakşehir, Ataşehir, Bağcılar, Kağıthane ve Zeytinburnu olarak sıralanıyor.

İMARSIZ KONUTA KAMPANYA
İmar hakkı olmayan bölgelerde yer alan gecekondulardaki mülk sahiplerine satışa sunulmayan konutlar avantajlı fiyatlarla öneride bulunulacak. Hak sahibi dönüşümde yerini değiştirdiğinde çok daha uygun fiyata konut sahibi olma imkanına sahip olabilecek. İmar hakkı olmayan o bölgelerde ise herkesin faydalanacağı sosyal alanlar yapılacak.

SÜTLÜCE İHALESİ 12 OCAK’TA YAPILACAK
İstanbul Beyoğlu Sütlüce’de yapılacak dönüşümün ihalesi 12 Ocak’ta yapılacak. TOKİ ve Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile geliştirilen Sütlüce Örnektepe Mahallesi kentsel dönüşüm projesi iki etap halinde tamamlanarak, ilk etapta 400 konut ve vatandaşların ihtiyacının karşılanması için 16 dükkânın inşası yapılacak. Yerinde dönüşümlerde ise vatandaş konutuna konut alıp üstüne para ödemeyecek. 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü