"GÜCÜ YETEN HERKES BİNASINI SAĞLAMLAŞTIRMAYA BAKSIN" 

KENTSEL DÖNÜŞÜM 24.12.2016, 11:24 27.12.2016, 10:03 Tanku Bulduk
97
 "GÜCÜ YETEN HERKES BİNASINI SAĞLAMLAŞTIRMAYA BAKSIN" 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısında kensel dönüşüme ağırlık vererek, vatandaşların bu durumdan karlı çıkması için emlak sektörü yöneticilerine seslenirken, vatandaşlara da anlayışlı ve karşılıklı uzlaşmaları için uyarılarda bulundu.
Türkiye'de kentsel dönüşümün bir nevi "varlık-yokluk" meselesi olduğunu ifade eden Özhaseki, depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiği konusuna da değinerek, deprem uzmanlarının İstanbul özelinde 2030'a kadar şiddeti 7'den fazla bir deprem beklediğini dile getirdi, 1999'dan sonra yapılan binaların kısmen daha sağlam olduğunu da sözlerine ekledi.
 
1999 öncesindeki yapılanların ise risk taşıdığını dile getiren Özhaseki, "Yığma, rastgele yapılmış, biraz da bizim bildiğimiz kötü müteahhitlik örneği olarak sunulabilecek olan çimentosundan, harcından, demirinden çalınmış olduğu 3 katlı, 4 katlı yapılar çok sağlam gözükmüyor." dedi.
 
Özhaseki, bu kapsamda vatandaşlara şu çağrıda bulundu:
"Gücü yeten herkes, binasını lütfen ölçtürsün, sağlamlaştırmak için adım atsın. Çünkü içinde en kıymetli eşyasını, en kıymetli yakınlarını ve canını taşıyor. Allah korusun deprem geldiğinde hiç bir şeyi gözü görmüyor, en kıymetli varlıklarını, en sevdiklerini, en değer verdiği eşyalarını alıp götürüyor. Eğer belediyelerimiz bir çalışma başlatmışlarsa da bir alan ilan edip, 'Sizin de eviniz oranın içinde, dönüştürmek istiyoruz' diyorlarsa lütfen kolaylık göstersinler." diye vatandaşlara çağrıda bulundu.
 
Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen yerlerde bazen ufak hesaplarla vatandaşların önünü tıkayanların ve bazen de dava açanların bulunduğuna dikkati çeken Bakan Özhaseki, "Bunlara da kanmasınlar. Bu işi kolaylaştırsınlar, bu topluca bir sorumluluğumuz bizim. Bu arada da kendilerini tahrik eden insanlara kanmasınlar, belediye başkanlarına güvenip, evlerini bir an önce dönüştürmeye baksınlar. Benim de tavsiyem budur." diyerek sözlerini tamamladı.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü