Esenler’de kentsel dönüşüm hareketliliği!

KENTSEL DÖNÜŞÜM 26.12.2016, 18:37 27.12.2016, 11:59 Tanku Bulduk
117
Esenler’de kentsel dönüşüm hareketliliği!


Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği’nin desteğiyle Esenler’de kentsel dönüşüm kapsamında 25 bin konut yenilendi, 100 bin konut ise dönüşüme hazırlanıyor.

Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği (ESİNDER) Başkanı Özkan Ercan, yaptığı açıklamada, Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen 6306 sayılı Afet Riski altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun'un çıkması sonrası ilçede hareketliliğin başladığına dikkat çekti.

Ercan, son 6 aya kadar dönüşümü yavaşlatan ciddi unsurlar bulunduğunu ve kanundaki değişikliklerin kentsel dönüşüme hız kattığını dile getirerek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin kentsel dönüşüme büyük önem verdiğini, dönüşümün önündeki engelleri kaldırmak için hak sahibinden müteahhide kadar bütün paydaşlarla toplantılar gerçekleştirdiğini ve bu konuda yeni beklentileri olduğunu söyledi.

"Gaziosmanpaşa, Esenler ve Beyoğlu kentsel dönüşümde iyi"

Özkan Ercan, kentsel dönüşüm kredisinde kamu bankalarının henüz istenilen noktada olmadığını belirterek, "Kentsel dönüşüm kredisinde kamu bankaları inisiyatif alsın. Nasıl ki faiz oranlarının düşmesi ipotekli satışları artırdıysa kamu bankalarının kentsel dönüşüm kredisine odaklanması da dönüşümü hızlandırır." diye ifadelerde bulundu.

Türkiye'nin henüz kentsel dönüşümün başında olduğunu, halihazırda ülke genelinde 5,5 milyon adet konutun dönüşüm beklediğini kaydeden Ercan, "Ülkemizde dönüşecek daha çok konut var." dedi.

Türkiye'nin bazı küçük illerindeki toplam sayı kadar konut dönüştü

Ercan, kentsel dönüşümün başladığı 2012 yılından beri Esenler'de 25 bin konutun dönüştüğünü belirterek, "Ayrıca, 100 bin bağımsız birim de dönüşmeyi bekliyor. İlçemiz bu noktada birçok kentten daha iyi durumda. Neredeyse Türkiye'nin bazı küçük illerindeki toplam sayı kadar konut dönüştü." diyerek sözlerini tamamladı.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
15°
açık
Günün Karikatürü Tümü