Bursa'nın meydan projesine devam

KENTSEL DÖNÜŞÜM 03.01.2017, 13:12 03.01.2017, 13:14 Tanku Bulduk
111
Bursa'nın meydan projesine devam

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'daki Atatürk Stadı'nın bulunduğu alana yapılacak olan meydan projesindeki çalışmaları inceledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, 400 bin metrekare proje alanı ve 190 bin metrekarelik inşaat alanıyla Bursa'nın en büyük anıtsal yapılarından birine sahip  yeni stadyumun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılmasının ardından, eski stadyumun bulunduğu alana yapılacak meydan projesinde yıkımlar hızla devam ediyor.

Yapımı için 1926 yılında Atatürk'ün bizzat kendisinin 1000 lira bağışta bulunması, 1948 yılında buyana hem resmi törenlere ev sahipliği yapması hem de Bursaspor'un şampiyonluk başta olmak üzere elde ettiği birçok başarıya ev sahipliği yapması nedeniyle Bursa tarihinde ayrı bir önemi bulunan stadyum, doğal dokusu korunarak meydan projesinde yaşatılması planlanıyor.Gerçek bir meydan

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın ile birlikte Atatürk Stadyumu'nun tribünlerinde devam eden yıkım çalışmalarını yerinde birebir incelemelerde bulundu. Projede stadyum dokusunun bozulmayacağını ifade eden Başkan Altepe, “Şehirler meydanlarıyla anılır ve Bursa'mız da meydanı olmayan şehirlerden olduğu için kavşaklarda mitingler ve etkinlikler yapıyoruz. Artık Kültürpark'ın doğu kenarındaki Atatürk Stadyumu'nun bulunduğu alan meydan oluyor. Sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşlarımızın talepleri doğrultusun stadın izlerini, yeşil alanını ortadan kaldırmadan buranın planda olduğu gibi spor alanı ve meydan olması için çalışmalar içerisindeyiz. Tribünlerde yıkım son aşamaya geldi. Hemzemin olacak şekilde fazlalıklar kaldırıyor. Sadece zeminin altındaki tribünler kalacak. Kapalı tribün yenilecek ve içi de yeniden dizayn edilecek. İlk Bursa festivallerinin yapıldığı stadyum yine festivallere her türlü organizasyona ev sahipliği yapabilecek. 15 bin kişinin üzerinde oturma kapasitesi olan stadyumda 100 binlerin katıldığı mitingler yapılabilecek. Yıkımlarda artık son günleri yaşıyoruz. Yıkımın tamamlanmasıyla etrafı tel örgü ile çevirip, hemen tadilata başlayacağız. Kısa zamanda da Bursa'mız yeni meydanına kavuşmuş olacak” diyerek sözlerini tamamladı.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü