15.03.2022, 09:47 47

Kanada ve Türkiye'de Emlak

Kanada ve Türkiye'de Emlak

"Topun olduğu yere değil, topun gideceği yere koşmak" sözü ile başlamak istiyorum.

Hiçbir şey statik olmadığı gibi emlak sektöründe biraz hantal görünümü olsa da, statik değildir; hareketlidir, sürekli değişkendir. Mevcut ani yakalayıp analiz etmenin yanısıra gideceği yönü ve ivmesini de öngörebilmek lazımdır.

Bütün insanlık tarihi incelendiğinde son yarım asırdır, insanlık tarihi barış ve huzur rüyasında yasıyordu. Akvaryumun içindeki Balıklar gibi düşündüğümüzde Suriye'deki savaş, Ortadoğu, Kuzey Afrika falan cok kanlı görünüyor olabilir ama olayı sekiz milyarlık dünyadaki hayat kayıpları ile binlerce yıllık tarihsel savaşlara indirgediğimizde oldukça başarılı son 50 yıl geçirdik.

Yalnız Ukranya Rusya savaşı yeni bir çağı başlattı, savunma bütçelerini %3'lere kadar indiren Avrupa aniden dünyada çoğalan totaliter rejimlerin tehlikesinin farkına varıp, hızlı bir U dönüşü ile savunma bütçelerini 2'ye, 3'e katlamaya başladılar, tabii bunu tehlike olarak gören diğer ülkelerde takip etti. NATO etrafında güçlenmeye çalışırken, NATO dışında kalan ülkelerde savunma sanayisine yöneldiler.

Bu tur toplumsal korku piskolojisinin hakim olduğu vakitlerde "güvenilir liman", "istikrarlı ülke" önem kazanır.

Daha önce yoğunlukla Çinli vatandaşların "paralarını park etmek" için kullandıkları Kanada emlak Piyasası , yeni yeni eski Sovyet ülkeleri, balkan ülkeleri, ve Türkiye’den sermaye kaymasına şahit oluyor.

Böyle bir ortamda Kanada emlak piyasasının talep görmesinin önemli sebepleri:

* İstikrarlı ekonomi

* Düşük banka faizleri

* Mutlak tapu güvencesi

* Ülke çapında suç oranının düşük olması

* Şeffaf emlak sitemine sahip olması

* Verilerin topluma acık olması

MLS sistemi mevzuatin uygulanmasi, guvenilir islemler icin ayrica yabancılara ve yerli emlak yatırımcılarına güven ve sinirsiz bilgi vermektedir.

Dünyanın obur ucundaki Kanada bu basariyi yakalayabiliyorsa, cok daha fazla olanağa ve iyi konuma sahip Türkiye’de başarılı adımlar atabilir.

MLS sistemini devlet yukardan zembil ile indirmedi, 100 yil onceki meslektaşlarımızın yogun calismasi ve emegi ile bugünlere geldi. Son yıllarda emlak mevzuatında zaten bir cok başarılı adim atıldı, simdi ;

Temfed, Tugem, Tigader, Gyoder, Ggyd, Gigder, Gisp, Endeksa, Remax, Dialog, Realogy grup, Network vd gibi emlak kuruluşları ve ortak paydaş diğer meslek kuruluslarimiz bir araya gelip "Buyuk Bir Turkiye MLS ve Emlak Piyasasi" çalıştayı oluşturmalıyız. Bizimde 100 beklememize gerek yok, wayback machine, Archive.is, archive.org, timetravel.mementoweb.org, Cachedview.com , Cachedview.nl gibi teknolojik araclar ile geçmişte internete düşmüş butun emlak portföylerini veri bankamıza ekleyip, indeksleyip faydalı hale getirebiliriz. Yukardaki kuruluşlar ile ortak bir guncel veri bankası kurup guc birligi yapabiliriz. Kuzey Amerika MLS basarisi gücünü elindeki Big Data'dan aliyor.

Yani hızlı bir şekilde etrafında birlik olacağımız:

*Turkiye MLS sistemi kurulması

*Gurbetçilere ve yabancılara mutlak tapu güvencesi

*Gurbetçi ve yabancılara yönelik suçlarda hassasiyet gösterilmesi

*Sorumlu Emlak Danışmanlarının denetlenmesi ve yıllık güncelleme dersleri almasi

Eskiden beri bütün Müslüman ülke vatandaşların gözbebeği olan Türkiye’ye dünyanın diğer parçalarından da emlak ve diğer yatırımcı akımı oluşturmasını sağlayacaktır.

Topun gideceği yer Metaverse'den cok, küçülen dünyada, küresel sermayenin rahatça yer değiştirdiği günümüzde;

"küresel emlak yatırımcıların",

"bilişim yatırımcıların"

çekim noktası haline getirebilmektir. Bunu Kanada sinirli olanakları ile becerebiliyorsa, ayni yolda yürüyen Türkiye’de becerebilecektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!