"Yılda 500 bin konut yenileyeceğiz, tüm tedbirler alındı"

GENEL 21.08.2017, 10:41
79
"Yılda 500 bin konut yenileyeceğiz, tüm tedbirler alındı"

"Yılda 500 bin konut yenileyeceğiz, tüm tedbirler alındı"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde yılda 500 bin konutun yenileneceğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren İstanbul başta olmak üzere senede tam 500 bin konutu yenileyeceğiz. Bunun için her türlü tedbiri aldık." dedi.

Bakan Özhaseki, Kayseri Meydan Parkı'nda düzenlenen Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Kayseri'ye kazandırılacak 6 tesisin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, yıllarca belediye başkanlığı yapan, imardan ve şehircilikten biraz anlayan biri olarak bu bilgilerini ülke geneline taşımaya çalıştığını söyledi.

"Topraklarımızın yüzde 66'sı deprem bölgesinde" diyen Özhaseki, "Yani bu ülkenin altı oynak. Üstündeki oynaklıklar olduğu gibi. Üstündeki oynaklıklara gücümüz yetiyor. Ne kadar fitne ocağı varsa, ne kadar bölücü, terörist varsa canını okuyoruz. Terör örgütlerine geçit yok. Onlara gücümüz yetiyor ama toprağın altına gücümüz yetmiyor. Oraya karşı hazırlıklı olmalıyız. Onu bilmeliyiz, takip etmeliyiz ve ona uygun davranmalıyız. İşte onun için uğraşıyoruz." diye konuştu.

Özhaseki, Başbakan ve Bakanlar Kurulu'nun uygun görmesiyle bir program yaptıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren İstanbul başta olmak üzere senede tam 500 bin konutu yenileyeceğiz. Bunun için her türlü tedbiri aldık. Teşvikleri geliştirdik şahıslara, özel sektöre, belediyelerimize hangi tür teşvikler vereceğimiz belli oldu. Kayseri'de bundan istifade edecek. Türkiye'de sene de 500 bin binayı, 15 sene de 7,5 milyon binayı yenileyeceğiz. Bu dile kolay. Şu anda Türkiye'de yapı stoğunun yarısını yeni baştan elden geçiriyoruz. 1999 depreminden sonra yapılan binalar biraz sağlam gözüküyor. Ama öncesinde yapılanlar biraz riskli işte riskli binaları deprem gelmeden bir an önce yenilememiz lazım. Allah korusun deprem gelirse mallarımız gittiği gibi canlarımız da gidiyor, en sevdiklerimiz de. Hayatı felç ediyor. Japonya'da bir insan deprem geldiğinde evinde ninni dinlemiş gibi evinde sağa sola dönerek uyuyorsa Türkiye'deki bizim vatandaşlarımızda inşallah bu yeni konutlarda sanki ninni söyleniyormuş gibi keyifle o depremi izlemiş olacak."

Son günlerde özellikle batının yıllardır yer altında yaptıkları düşmanlıkları aşikar etmeye başladıklarını aktaran Özhaseki, zamanında teröristlere silah gönderenlerin, destekleyenlerin, onlara her türlü psikolojik destek ve akıl verenlerin şimdi kendi ülkelerinde onları barındırmaya başladığını vurguladı.

Özhaseki, sonrada iki güç gündür 'Türkiye bizim içişlerimize karışıyor' diye mızıkçılık yaptıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İyi de yıllardır bu insafsız teröristlere niye silah verdiniz? Terörist olduğu belli olan bu katillere ülkenizde niye hala barındırıyorsunuz? Türkiye size dosya verip bu teröristleri istedikleri zaman niye vermiyor sunuz? Onlara miting yaptırıp alan açarken bizim bir bakan arkadaşımız gidip orada bizim vatandaşlarımızla konuşacağı zaman ona mani oluyorsunuz. Biz yapılanların farkındayız. Allah'ın izniyle biz bunların hakkından geliriz. Kimseyle kavga etme niyetimiz yok, kimseyle dikleşme niyetimiz yok. Ama bizler Türk milleti olarak onurlu bir milletiz hep bağımsız yaşadık, hep bayrağımız göklerde dalgalandı, hep ezanımız okundu. Allah'ın izniyle hiç kimseye de hakkımızı yedirmeyiz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü