Yerli Otomobil Fabrikası için hangi iller talip oldu ?

Tam 17 il yerli otomobil fabrikasına talip oldu.

GENEL 11.12.2019, 23:00 12.12.2019, 12:51
129
Yerli Otomobil Fabrikası için hangi iller talip oldu ?

Beş şirket tarafından kurulan konsorsiyum tarafından hayata geçirilmesi planlanan yerli otomobil fabrikasının kurulacağı il merak konusu oldu. Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan “Yerli otomobil fabrikası için kentleri yarıştıracağız” açıklaması sonrasında şehirler tekliflerini sundu.

YERLİ OTOMOBİLE TALİP OLAN İLLER HANGİLERİ?

Dünya Gazetesi tarafından yapılan habere göre büyük bir istihdam kaynağı yaratması beklenen yerli otomobil fabrikası için talip olan iller adeta teklif yarışmasına girdi.

Tam 17 il yerli otomobil fabrikasına talip olurken bu iller: Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Mardin, Sakarya ve Sivas olarak sıralandı.

ÜCRETSİZ ARAZİ TAHSİSİ TEKLİF EDEN BİLE VAR!

Kocaeli otomotiv üretiminde deneyimli olması ile öne çıkarken Ankara ise Ostim Sanayi Bölgesi ile avantajlı konumda bulunuyor. Diyarbakır'ın yatırıma ihtiyacı olduğu belirtilirken DOGÜNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç, “Cumhurbaşkanımız bazen sürprizler yapıyor. İnşallah yine bir sürpriz yaparak yerli otomobil fabrikasını Diyarbakır’a kurma kararı alır” dedi. Erzurum OSB Başkanı Zafer Ergüney, üretimin Erzurum’da yapılmasını istedi. Ergüney, “Bu yatırım sanayiye doymuş bölgelerde değil Erzurum’da yapılmalıdır. OSBÜK toplantısında konuyu gündeme taşımış, Erzurum da yapılmasını talep etmiştik” diyerek fabrikayı kendi şehirlerini istedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü