Yatırımcılar için konut almanın tam zamanı mı ?

Yatırımcılar için konut almanın tam zamanı

GENEL 17.12.2019, 08:31 18.12.2019, 09:30
115
Yatırımcılar için konut almanın tam zamanı mı ?

Yatırımcılar için konut almanın tam zamanı

Gayrimenkul sektöründe lüks konut segmenti piyasanın % 5'lik bir oranını oluşturuyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıl özellikle 750 bin ile  1 milyon 750 bin TL bandındaki gayrimülklerin satışında ciddi bir artış gözlemleyeceğimizi düşünüyorum.

Bunların yanısıra inşaat maliyetleri malzemelerin dolarla alınması nedeniyle çok yükseldi. İnşaat firmalarının yeni yaptıkları konut fiyatları bu nedenle artacak. Özellikle Bağdat Caddesi'nde stoklar %55 civarında azaldı ve bu da fiyatlara yansıdı. Fiyatlar yukarı çıkış eğiliminde.

Dolayısıyla 2020 yılının ilk ve ikinci çeyreğinde çok büyük bir hareketlilik bekliyoruz. Alıcılar için tam konut alım zamanı. Gayrimenkulun en önemli yatırım aracı olacağını düşünüyorum. 2020 yılı gayrimenkul sektöründe bir dengelenme yılı olacak. 2020'nin sonu itibariyle de ciddi bir yukarı çıkış ivmesi yakalanacak.

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş sürebilir

Şunu özellikle vurgulamak gerekiyor ki konut kredi faizlerindeki indirimler ve mevduat kredi faizlerindeki düşüşler gayrimenkul sektörünü çok hareketlendirdi. 2019'un 3. çeyreğinden itibaren bunun etkilerini görmeye başladık. Son çeyrekte satışlar geçen seneki seviyeleri yakalamaya başladı. Dolayısıyla devletin verdiği bu teşvikler ve desteklerle 2020 yılına daha rahat bir şekilde gireceğimizi düşünüyorum. Fakat 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle Tapu Harcı ve Kdv oranlarında yapılan indirimler sona erecek. Benim bu konudaki öngörüm bu iki indiriminde devam edeceği yönünde. Çünkü gayrimenkul sektörü Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden bir tanesi ve 250 yan dalı da bünyesinde barındırıyor. O yüzden bu sektörün durmaması ve sekteye uğramaması gerekiyor. Aynı şekilde konut kredi faizlerinde ve mevduat faizlerinde de yeni indirimlerin devam edeceğini düşünüyorum. Önceden sadece devlet bankaları Vakıfbank, Halkbank ve İş Bankası %1'in altına indirmişti ama son zamanlarda özel bankaların da konut kredi faizlerini %1 in altına indirmeleri ile birlikte sektörde ciddi bir hareketlilik başladı. Doların da stabil kalması ile birlikte bekle-gör politikası izleyen alıcılar piyasaya çıktılar ve alım yapıyorlar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü