Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Yönetmeliği Detayları

2019 yılının Haziran ayında yürürlüğe giren Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Yönetmeliği ile beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 21 bin müteahhidi yeterliliklerine göre gruplandırdı.

GENEL 25.01.2020, 09:09 25.01.2020, 05:39
94
Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Yönetmeliği Detayları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çok sayıda konut projesinin yarım kalarak vatandaşın mağdur edilmesi üzerine  Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Yönetmeliğini hayata geçirmişti.  Haziran ayında yayımlanan yönetmelik ile müteahhitler 9 grubu ayrılmış ve her müteahhit için bu gruplara göre iş alma kısıtlaması getirmişti. 

21 BİN MÜTEAHHİT YETKİ BELGESİ NUMARASI ALDI! 

Anadolu Ajansı tarafından açıklanan bilgilere göre yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından geçen sürede 20 bin 853 müteahhit 9 gruba göre sınıflandırılıp, yetki belgesi numarası aldı. 
Yetki belgesi numarası alan müteahhitlerden 156'sı A grubu, 52'si B grubu, 73'ü C grubu, 109'u D grubu, 336'sı E grubu, 1337'si F grubu, 850'si G grubu,17 bin 486'sı ise H grubu olarak sınıflandırıldı.  
 

MÜTEAHHİT YETKİ BELGESİ NASIL ALINIR?

Müteahhit olmak isteyen vatandaşların yapmaları gereken ilk işlem müteahhit yetki belgesi almak olacak. Peki bu yetki belgesi nasıl alınır? İşte bilinmesi ve yapılması gereken işlemler; Müteahhit olmak için öğrenim şartı yoktur. Bu belgeyi almak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor. Bu iki koşu sağlayan vatandaşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunup Müteahhit Yetki belgesi alabilirler. Bunun yanında bazı üniversitelerde de müteahhitlik sertifika programı bulunmakta. 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü