Univa projelerinde KDV oranı yüzde 8!

Erkanlı Holding’in yatırım amaçlı öğrenci evi projesi Univa, KDV indirimi teşvikine devam ediyor. Erkanlı Holding’in Genel Müdürü Evrim Karayel, " Teşvikler son derece önemli. Bu yüzden, bizde yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 8’e indirime uygulamasına şirket olarak devam edeceğiz" dedi...

GENEL 07.03.2020, 13:44 07.03.2020, 05:26
197
Univa projelerinde KDV oranı yüzde 8!

Erkanlı Holding’in yatırım amaçlı öğrenci evi projesi Univa ile Türkiye'de bir ilke imza attı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başlattığı ve geçen yıl sona eren KDV indirimi teşvikini devam ettirmeyi planlayan şirket, yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 8’e indirilmesini öngören uygulamayı devam ettirme kararı aldı.

Kampanya dahilinde Kocaeli ve Düzce’deki Univa projelerinden öğrenci evi alan yatırımcılar yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV ödeyecek. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Erkanlı Holding’in Genel Müdürü Evrim Karayel, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hayata geçirdiği ve 31 Aralık 2019 tarihi ile sona eren “tapu harcı ve sıfır konutta KDV indiriminin”, faiz indirimlerinden sonra gayrimenkul satışlarını olumlu etkileyen teşvikler olduğunun altını çizdi.

“Bu tür fırsatlar sektör açısından çok önemli”

Hem gayrimenkul sektörünün hem de alıcıların söz konusu teşviklerden son derece memnun kaldığına değinen Karayel, “Konut satışlarında yüzde 4 olan tapu harcının yüzde 3’e indirilmesi ve 150 metrekareden büyük sıfır konutlarda KDV’nin yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanmasına yönelik teşvikler sektör açısından son derece önemliydi. Gayrimenkul sektörünün yanı sıra yatırımcılar da bu tür teşviklerin uzatılmasını bekliyordu ancak bu yıla ilişkin böyle bir karar alınmadı. Bu tür fırsatlar sektör açısından çok önemli. Yatırımcıların bu tür teşviklerden daha uzun süre faydalanması adına yeni bir kampanya hayata geçirdik. Bu kapsamda sona eren KDV indirimi teşvikini Univa olarak biz devam ettireceğiz. Kocaeli ve Düzce’deki projelerimizde Mart ayı boyunca geçerli olacak kampanya çerçevesinde yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 10’unu Univa olarak biz karşılayacağız. Yatırımcılarımız ise yalnızca yüzde 8 KDV ödeyecek” diye konuştu.
 

8 yıldan başlayan sürelerle amortisman avantajı

Kocaeli ve Düzce’deki projelerin 8 yıldan başlayan sürelerle amortisman, 5 yıl kira garantisi ve yüzde 65 fiyat yükselişi gibi avantajları da beraberinde getirdiğine vurgu yapan Karayel, tapu teslimlerinin hemen gerçekleştirildiği Univa Öğrenci Evleri’nde peşin ödeme halinde de cazip indirim fırsatlarınında bulunduğunun altını çizdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
açık
Günün Karikatürü Tümü