Türkiyede bir günde ortalama 3 bin 750 konut satılıyor

Türkiye'de gerçekleşen konut satışlarına dair verilere göre Türkiye'de bir günde satılan konut sayısı belli oldu.

GENEL 23.01.2020, 08:20
300
Türkiyede bir günde ortalama 3 bin 750 konut satılıyor

Emlak sektörü son dönemlerde eski ivmesine ulaşmak üzere.  Bu konuda hükümetin atmış olduğu adımlar, bankaların kredi faiz oranlarında indirime gitmesi ve konut projeleri kampanyaları ile ev alımları cazip hale geldi. Oluşan bu ortamda en uygun koşullarda ev almak isteyen vatandaşlar ise konut stoklarını eritti.  BİR GÜNDE 3 BİN 750 KONUT SATIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ Emlak sektörü adına açıklanan verilere göre Türkiye'de 2019 yılında 1 milyon 348 bin 729 konut satışı gerçekleştirildi. Bu konut satışlarının Türkiye genelinde gerçekleştirilen konut satışlarının 332 bin 508'i ipotekli konut satışı olarak yapılırken 1 milyon 16 bin 221'i ise diğer satış türünden oldu.  Türkiye'de gerçekleştirilen konut satış rakamlarına göre 2019 yılında bir günde ortalama 3 bin 750 konut satışı yapıldı.

LİSTENİN BAŞINDA İSTANBUL GELDİ

Şehirlere göre açıklanan rakamlarda ise konut satışlarında listenin başında İstanbul bulunuyor. Listenin ikinci sırası Ankara'nın olurken en fazla konut satışı yapılan 3. şehir ise İzmir oldu. 

İstanbul'da gerçekleştirilen konut satış İstanbul'da bir yılda tüm Türkiye'de satılan konutların yüzde 17.6'sı satıldı. Toplam 237 bin 675 konut satışı yapılan kent listenin ilk sırasında bulunuyor. İstanbul için açıklanan bu rakamlara göre şehirde her gün ortalama 652 konut satışı yapılıyor. 

Ankara için açıklanan konut satış rakamı ise 132 bin 486. Bu rakamlara göre başkentte hergün ortalama 362 konut satışı gerçekleştiriliyor.

Listenin üçüncü sırasında bulunan İzmir için ise yıllık konut satış rakamı 79 bin 221 oldu. İzmir'de satılan konut sayısına göre şehirde bir günde 217 konut satışı gerçekleşiyor. 

LİSTENİN SONUNDAKİ KENTTE 2 GÜNDE BİR KONUT SATIŞI GERÇEKLEŞİYOR

Konut satış verilerine göre listenin son sırasında yer alan ve bir yıl içinde en az konut satışı yapılan şehir Ardahan oldu. Ardahan'da bir yılda toplam 185 konut satışı yapıldı. Bu veriye göre kentte her iki günde 1 konut satışı yapıldı.  Listenin sonların bulunan bir diğer kent ise Hakkari oldu. Hakkari'de yıl boyunca 188 konut satışı yapıldı. Bu rakam Ardaha ile hemen hemen aynı seviyede olup şehirde 2 günde 1 konut satışı yapıldığını gösteriyor.  Bayburt ise yılda 689 konut satışı ile listenin sondan 3. sırasında yer alıyor. Bayburt'un konut satış rakamlarına göre kent genelinde günde 1 ile 2 konut satışı yapılıyor. 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü