Türk inşaat şirketleri gözünü Katar Dünya Kupası'na çevirdi

2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için 170 milyar dolarlık yatırım bütçesi ayıran Katar’ın ticaretinden daha fazla pay almak isteyen Türk şirketleri, Doha’da düzenlenen Expo Turkey By Qatar Fuarı’na adeta çıkarma yaptı.

GENEL 20.04.2017, 19:05
12633
Türk inşaat şirketleri gözünü Katar Dünya Kupası'na çevirdi

Türk inşaat şirketleri, şimdilerde gözünü 5 yıl sonra yapılacak Dünya Kupası’na çevrildi.
Fuarın organizatörü Medyacity Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, Türk şirketlerinin bugüne kadar Katar’da tamamladığı 12.5-13 milyar dolarlık taahhüt işleri olduğunu 7.5 milyar dolarlık taahhüt işinin de devam ettiğini belirtti. Katar’ın yurtdışında en fazla yatırım yaptığı 4’üncü ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Kurt, önümüzdeki dönemde Katar’la Türkiye arasındaki sanayi yatırımlarının artırılmasını planladıklarını ifade ederek, “2014 yılında iki ülkenin ortak olarak üçüncü ülkelerde yatırım yapmasına yönelik imzalanan protokol kapsamında bir fonda oluşturulmuş durumda. Amacımız; Türkiye ile Katar arasında sürdürülebilir ekonomik bir model oluşturmak” dedi.
Kurt, şöyle konuştu: “Katar’ın dünya kupası için gerçekleştireceği yatırım değeri toplamda 170 milyar dolar, yapacağı 11 stat ise 3.5 milyar dolar ile yüzde 2’sine denk geliyor, organizasyonel harcamalar ise yüzde 3-4’lük bir bölümü oluşturacak.”

Hürriyet

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü