Tapu İşlemlerinde Elektronik Kolaylık

GENEL 06.09.2017, 17:26
133
Tapu İşlemlerinde Elektronik Kolaylık

PROJE İDEA Genel Müdürü Cemal Bayar, “Tapu devrinde getirilen Tapu Takas ve Web Tapu gibi elektronik işlem kolaylıkları ile, insanların birbirini görmeden alım satım yapacağı bir döneme giriyoruz” yorumunda bulundu.

İlk kolaylık ödemede, Tapu Takas

Gayrimenkul devrinde getirilen elektronik kolaylıklardan ilkinin para transferinde yaşandığını belirten Cemal Bayar, “Gayrimenkul satışında ödeme işleminde getirilen bir kolaylık olan Tapu Takas, tapu devrinde gerçekleştirilen elektronik bir kolaylık olarak 1 yılı aşkın zamandır hayata geçirildi. Belki henüz bütün tapu işlemlerinde kullanılmıyor olsa bile, ödemedeki bu kolaylık sayesinde satıcı tarafında bir güven oluşturuldu.”

Web Tapu ile büyük adım

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından bayram öncesinde işleme koyduğu web tapu ikici adımın atıldığını belirten Cemal Bayar, “Alıcı ve satıcının birbirlerini görmeden işlem yapabileceği dönemin arafesini yaşıyoruz. Yeni uygulama, hem vatandaşın işini kolaylaştıracak hem de tapu müdürlüklerinin iş yükünü azaltacak. İşlemlerini web-tapuüzerinden yapacak vatandaş, tapu dairesine gidip imza atacak. Web tapu e-devlet üzerinden kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek. Vatandaşlar uygulamayla taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyecek. Tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web tapu aracılığı ile yaparak kuruma gitmeden işlem sürecini başlatabilecek. Web Tapu ile işlem başlatanlar, devir işleminin her aşamasında sms ile bilgilendirilecek ve en son imza için tapu müdürlüğüne gidecek.” bilgisini verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü