Tapu harcı indirimi 30 Eylül'de bitiyor!

GENEL 08.09.2017, 10:50 12.09.2017, 10:39
2176
Tapu harcı indirimi 30 Eylül'de bitiyor!

Taşınmaz malların tapu harcının ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20 olarak hesaplanıyor. 

Bakanlar Kurulu'nun 15 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımladığı karar ile bu oran binde 20'den binde 15'e düştü. 

Ancak indirime yalnız konut ve işyeri alımlarında ödenen harçlar dahil edildi. Arsa ve arazilerin tapu harçları kapsam dışında tutuldu.

Ay sonu bitiyor

Tapu harcı indirimi 30 Eylül'de sona eriyor. Ay sonuna kadar yapılacak konut ve devir işlemleri için binde 15 oranı ile harç ödemesi yapılacak. Herhangi bir süre uzatımı gelmemesi halinde 1 Ekim itibari ile eski oranlar geçerli olacak.

Tapu harcı eksik ödenirse ne olur?

Tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının  tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re'sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil edilir.

Ayrıca, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesilir. (Emlakansiklopedisi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü