Tapu da E.K.B. Krizi Önlendi...

Enerji Kimlik Belgesi İbraz zorunluluğu kalktı Buna göre alım ve satımlarda tapu işlemleri aşamasında enerji kimlik belgesinin ibrazı aranmayacak ve tarafların beyanları ile işlem yapılabilecek.

GENEL 30.12.2019, 11:49 Tanku Bulduk
6382
Tapu da E.K.B. Krizi Önlendi...

Enerji Kimlik Belgesi İbraz zorunluluğu kalktı

Buna göre alım ve satımlarda tapu işlemleri aşamasında enerji kimlik belgesinin ibrazı aranmayacak  ve tarafların beyanları ile işlem yapılabilecek.

 Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ne göre uzatılan süre ile 1 Ocak 2020'den itibaren Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan binalarda alım, satım ve kiralama yapılamayacağı bakanlık tarafından açıklamıştı.. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan düzenlemeye göre,  zorunlu olarak Enerji Kimlik Belgesi ibrazı gerekmeyecek sadece tarafların beyana göre işlem yapılabilecek.

Bir Geçiş süreci ile zorunlu hale gelmesi elzem fakat sert geçiş krize neden olabilirdi. Yapılan düzenleme ile Bakanlık bu krizin önüne geçmiş oldu.  Buna göre alım, satım ve kira şerhi işlemlerinde, başvuru esnasında binanın veya bağımsız bölümün enerji kimlik belgesinin olup olmadığı sorulacak. Eğer taraflarca enerji kimlik belgesinin var olduğu beyan edilirse "Enerji kimlik belgesi vardır. Tarafıma verilmiştir" şeklinde, eğer taraflarca enerji kimlik belgesinin olmadığı beyan edilmiş ise "Enerji kimlik belgesi olmadan satış/kira şerhi işleminin yapılmasını kabul ediyorum/ediyoruz." şeklinde başvuru belgesinin ilgili yerine başvuru esnasında veya en geç imza aşamasında tarafların beyanı alınıp imzalatılarak işlemlere yön verilmesi sağlanacak. Ayrıca enerji kimlik belgesi ibrazı aranmayacak .

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü