Sahibinden Satılık ve Kiralık Konut İlanları Tarih Oluyor!

Taşınmaz Ticaret Yetki Belgesi ile beraber evini satmak ya da kiraya vermek isteyen vatandaşın kiralık daire ilanı ya da sahibinden satılık ev ilanları oluşturması yasaklanıyor. Bundan sonra sadece emlakçılar ev ilanı verebilecek!

GENEL 15.02.2020, 08:22
161
Sahibinden Satılık ve Kiralık Konut İlanları Tarih Oluyor!

Türkiye'de büyük sorunlar yaşanan emlakçılık sektörüne bir çeki düzen verilmesi ve belirli kurallara bağlanması hakkında yapılan yasal düzenleme için geri sayım başladı.  SADECE

EMLAKÇILIK YETKİ BELGESİ OLANLAR İNTERNETTEN İLAN VERECEK!

Yapılacak olan yasal düzenleme ile beraber söz konusu yasal düzenlemenin uygulamaya geçmesi ile beraber internetten sahibinden ya da kiralık daire ilanı vermek yasaklanacak.  Sadece yasal emlakçılık yetki belgesi olan kişi ya da kurumlar internetten kiralık daire ya da satılık konut ilanları oluşturabilecek. Vatandaş artık kendi evi için internetten ilan veremeyecek. Emlak sektörünü yakından ilgilendiren Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği hatırlanacağı üzere Ticaret Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2018 tarihinde yayımlanmıştı. 

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, "Uzun süredir üzerinde titizlikle durduğumuz çalışmayı tamamladık. Haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve emlak işini yetki belgesi olan emlakçıların yapması için önemli bir çalışma hazırlandı. Önümüzdeki hafta konuyla ilgili bir genelge yayınlanacak ve yönetmelikte yapılan değişiklikler duyurulacak" diyerek konu hakkında açıklama da bulunmuştu. 

SAHİBİNDEN İLANLAR NE ZAMAN YASAKLANACAK?

Resmi Gazete'de yayımlanan erteleme kararı ile beraber söz konusu yasal değişikliğin uygulamaya giriş tarihi 31 Ağustos 2020 tarihine ertelenmişti. Yani bu tarihten sonra artık emlakçılar için önemli yasal değişiklikler resmen hayata geçirilmiş olacak.  Emlakçı yetki belgesi olmadan emlakçılık yapmaya devam eden işyerlerine 25 bin lira para cezası uygulanacak. Yeni düzenlemeler bununla da sınırlı kalmayacak ve emlakçıların en çok şikayet ettikleri konuların başında yer alan internet siteleri üzerinden yayınlanan ilanlara da sınırlama getirilecek.  Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik hakkında yeni bir yasal düzenleme ve erteleme kararı alınmazsa 31 Ağustos 2020 tarihinde hayata geçirilecek. 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü