Ruanda’dan Türk müteahhitlere çağrı!

Ankara Sanayi Odası(ASO) ile Ruanda Ankara Büyükelçiliği işbirliği ile düzenlenen “Ruanda Yatırım İmkanları Toplantısı” ASO’da yapıldı. Başta enerji, inşaat malzemeleri, gıda işleme, madencilik, tekstil ve mobilya ürünlerinde çok ciddi bir yatırım potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Ruanda'nın Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, "Ülkemizde 560 bin konut ihtiyacı bulunmakta

GENEL 31.01.2020, 08:16 31.01.2020, 02:47
238
Ruanda’dan Türk müteahhitlere çağrı!

Ankara Sanayi Odası(ASO) ile Ruanda Ankara Büyükelçiliği işbirliği ile düzenlenen “Ruanda Yatırım İmkanları Toplantısı” ASO’da yapıldı. Başta enerji, inşaat malzemeleri, gıda işleme, madencilik, tekstil ve mobilya ürünlerinde çok ciddi bir yatırım potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Ruanda'nın Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, "Ülkemizde 560 bin konut ihtiyacı bulunmakta. Sadece bu yıl 30 bin konutun ihalesini gerçekleştireceğiz. Türk müteahhitlik firmalarının uluslararası pazarlarda elde ettikleri başarıları ve bunların çoğunun ASO üyesi olduğunu biliyoruz. Bu firmalar ülkemize gelsinler, çok büyük potansiyel ve iş imkanları var” dedi.

Son 5 yılda Türk şirketlerinin Ruanda’da üstlendiği yatırımların toplam değerinin 400 milyon doları aştığını ifade eden Özdebir, “Ruanda, Afrika’nın en güvenli ve kıtadaki en düşük suç oranına sahip ülkesi. İş yapma kolaylığında Afrika'da birinci sırada. İki ülke arasındaki ticari ilişkiler istenilen seviyeye değil. Ruanda’ya yaptığımız 21 milyon dolarlık ihracat ülkenin toplam ithalatının yüzde biri bile değil. Ruanda’nın çok şeye ihtiyacı var. Firmalarımız Ruanda’da yatırım yapıp kendi mağazalarını açsalar hem daha çok para kazanacak hem de Afrika pazarına hitap edecek. Biz Ankara Sanayi Odası olarak Ruanda’yla ticaretimizin gelişmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız” diye konuştu.

YATIRIMCILARI ÜLKESİNE DAVET ETTİ

Ruanda'nın Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza da kıta nüfusunun 2050 itibarıyla 2,5 milyara çıkacağını ve ülkesinin 2020 yılı büyüme hedefinin yüzde 10’nun üzerinde olacağını belirterek, bu pastadan pay almak için yatırımcıları ülkesine davet etti.

Ülkesinin ekonomideki atılımlarıyla Afrika'da ticaret yapmak isteyen yabancı iş adamlarının dikkatini çektiğini ifade eden Nkurunziza, şu değerlendirmede bulundu: "Farklı ülkelerden ithal ettiğimiz birçok ürün Ankara'da üretiliyor. Tüketicilerimiz Türkiye'nin kaliteli ürünlerini satın almak istiyor ancak Türkiye ile yaptığımız ticarette diğer ülkeler aracı olduğu için ürünlerin satış fiyatları da katlanıyor. Bizler Türkiye'nin, bilhassa Ankara'nın ihracatını doğrudan Ruanda'ya yapmasını istiyoruz. Bu sayede tüketicilerimiz ürünlerinize daha uygun fiyattan sahip olabilir. Türk ürünlerine pazar bulma konusunda her türlü desteği vermeye hazırız."

"ÜLKEMİZDE 560 BİN KONUT İHTİYACI BULUNMAKTA"

Ruanda'nın başta enerji, inşaat malzemeleri, gıda işleme, madencilik, tekstil ve mobilya ürünlerinde çok ciddi bir yatırım potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Nkurunziza, "Toplam ithalatımızın 300 milyon doları inşaat sektöründe yapılmaktadır. Ülkemizde 560 bin konut ihtiyacı bulunmakta. Sadece bu yıl 30 bin konutun ihalesini gerçekleştireceğiz. Türk müteahhitlik firmalarının uluslararası pazarlarda elde ettikleri başarıları ve bunların çoğunun ASO üyesi olduğunu biliyoruz. Bu firmalar ülkemize gelsinler, çok büyük potansiyel ve iş imkanları var” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü