Mega projeler dünyanın radarında!

GENEL 15.09.2017, 10:04
237
Mega projeler dünyanın radarında!

Yabancı yatırımcılar Türkiye’nin köprü, liman, hastane, yol ve havalimanı projelerinde Kamu - Özel Ortaklığı konusundaki tecrübesinden faydalanmak için İstanbul’a akın ediyor.

Türkiye'nin mega projeleri  inşa ederken uyguladığı finans modeli tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Yabancı ülke temsilcileri, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Boğaz Köprüsü ve İstanbul'un Yeni Havalimanı başta olmak üzere liman, hastane, yol ve havalimanı projelerinde Türkiye'nin Kamu - Özel Ortaklığı (PPP) konusundaki tecrübesinden faydalanmak için İstanbul'a geliyor. Yatırımcılar, hem bu yatırımları yerinde görmek, hem de finans modeli hakkında bilgi almak istiyor. Bu kapsamda 18-23 Eylül tarihleri arasında Ukrayna Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı Türkiye'yi ziyaret edecek.

DÖRT GÜNLÜK İNCELEME

Ekonomi Bakanlığı desteği ile Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından hayata geçirilen Türkiye - Ukrayna PPP Çalışma Komitesi Heyeti 18 - 23 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye'ye geliyor. Ukrayna Ekonomi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mykhailo Titarchuk'un başkanlığını yapacağı 13 kişilik Ukrayna kamu temsilcileri, dört gün boyunca PPP konusundaki tecrübeden faydalanıp, PPP konusunu ayrıntılı bir şekilde işleyecek.

Yakın dönemde kendi ülkelerinde PPP modeli ile çeşitli liman, hastane, yol ve havalimanı projelerine başlamak isteyen Ukrayna Heyeti, bahse konu program kapsamında nasıl bir yol izleyebileceklerini Türk yetkililerden tarafından öğrenecekler.

YENİ HAVALİMANINI GEZECEKLER

Ukrayna heyeti program kapsamında Türkiye'nin mega projelerini de yakından görecek. Buna göre Ukraynalılar PPP modeli ile hayata geçirilen Türkiye'nin mega projelerinden Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Yeni Havalimanı'na yönelik saha gezilerine katılacak. Heyete eşlik edecek Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Müteahhitler Birliği yetkilileri tarafından Ukraynalı heyete söz konusu projeler hakkında ayrıntılı sunumlar yapılacak. Türk yetkililer bu projeleri hayata geçirirken nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini Ukraynalı heyete anlatacak.

Sabah

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü