Mart 2018 konut satış istatistikleri açıklandı!

Mart 2018 konut satış istatistikleri açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’de 2018 Mart ayında 110 bin 905 konut satıldı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında bir azalma görülüyor.

GENEL 23.04.2018, 15:55 23.04.2018, 16:00 Tanku Bulduk
457
Mart 2018 konut satış istatistikleri açıklandı!

Mart 2018 konut satış istatistikleri açıklandı. Konut satışlarında her zaman olduğu gibi İstanbul yüzde 16.9’luk pay ve 18 bin 714’lük satışla ilk sırada yer alıyor. İstanbul’u, 11 bin 269 konut satışı ve yüzde 10,2 pay ile Ankara, 6 bin 787 konut satışı ve yüzde 6,1 pay ile İzmir izliyor.

Konut satış sayısının düşük olduğu illerin ise sırasıyla 11 konut ile Ardahan, 13 konut ile Hakkari ve 36 konut ile Bayburt olduğu görülüyor.

50 bin 701 konut ilk defa satıldı

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı ise 50 bin 701 oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre ilk defa satılan konut sayısı yüzde 10,1 azaldı.

İlk satışlarda İstanbul 8 bin 774 konut satışı ve yüzde 17,3 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 3 bin 751 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 753 konut satışı ile İzmir izledi.

60 bin 204 konut el değiştirdi

İkinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17 azalarak 60 bin 204 oldu.

İkinci el konut satışlarında da İstanbul 9 940 konut satışı ve yüzde 16,5 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 53,1 oldu.

Yabancılara konut satışı artıyor

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 artarak 1 bin 827 oldu.

Mart 2018’de yabancılara konut satışlarında ilk sırayı 556 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 446 konut satışı ile Antalya, 134 konut satışı ile Trabzon, 109 konut satışı ile Bursa ve 89 konut satışı ile Yalova izledi.

Sektör uzmanları konut satış istatistiklerini değerlendiriyor

Tamer Özyurt

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “TÜİK verilerine baktığımızda yabancıya satış rakamlarının çok sevindirici olduğunu görüyoruz. Ancak bu tablonun daha da iyi hale gelmesi için bazı desteklere ihtiyaç bulunuyor. Örneğin; yabacıya konut satışında 1 milyon dolarlık konut alım şartının 300 bin dolara düşürülmesi, Türkiye’ye daha fazla yabancı yatırımcı çekmenin önünü açacağı gibi konut satışlarını da artıracaktır” dedi.

Yabancıya satışa önem verdiğini ifade eden Özyurt, “Yabancıya satışı ihracat kalemi gibi düşünmek gerek. Türkiye’nin cari açığının kapanması açısından döviz girdisi önemli, yabancıya konut satışının cari açığın azaltılmasına ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum. Eğer ihracat kapsamına alınmıyorsa bile ihracatçılara sağlanan birtakım olanaklardan yararlandırılması sektörün önünü açacaktır” ifadelerini kullandı.

Ergin Bayram

Omran İnşaat Genel Müdürü Ergin Bayram, “TÜİK rakamlarına baktığımızda yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 artarak bin 827’ye ulaştığını görüyoruz. Verilerin yabancıya satış kısmı son derece sevindirici ve umut verici diyebiliriz” dedi.

Yabancıya vatandaşlık için konulan limitin düşmesi gerektiğini söyleyen Bayram, “Yabancıya vatandaşlık için konulan limitin 1 milyon dolardan 300 bin dolara düşmesi konusu çok önemli. Düzenleme ile beraber ekonomide etkisini hızlı bir şekilde göreceğimizi düşünüyorum. 1 milyon dolar ve üzerindeki konutlar pazarın yüzde 2-3’ü kadar. Bu kararın yürürlüğe girmesiyle beraber yüzde 10’a kadar çıkacaktır” diye konuştu.

Abdüssamet Bahadır

Yatırımcı bekliyor, oturumcu alıyor diyen Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, “2018 yılı, yatırımcının beklemeye geçtiği daha çok oturumcunun alım yaptığı bir dönem. Rakamlar, özellikle de ipotekli satışlardaki tablo bunu gösteriyor. Öte yandan ülkemizde konut kredilerinin milli gelire oranının yüzde 7-8 bandında kalması, daha gidilecek çok yol olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Şenol Üçüncü

Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, “Mart ayı verilerine baktığımızda sektörün bir an önce desteğe ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Özellikle dış etkenlerden ve iç piyasa dinamiklerinden doğrudan etkilenen bir sektörden bahsediyoruz. Yatırımcı beklemede, önünü görmeyen ve piyasaların ne yönde hareket edeceğini ön göremeyen yatırımcı parasını bekletiyor” dedi.

Yavuz Gülhan

Y. Gülhan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Gülhan, “Konut sektörü özellikle bizim ülkemiz için öncelikli sektörlerin başında geliyor. Dolayısıyla destek verilmesi gereken sektörlerin de başında geliyor. Yurt dışına baktığımızda kamunun inşaat sektörüne ciddi desteği olduğunu görüyoruz. Özellikle yılbaşından bu yana gelen resmi rakamlar, bize bu sektörün desteğe ihtiyacı olduğunu söylüyor” açıklamasında bulundu.

İsmail Ekşi

İkiel Grup Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ekşi, “TÜİK verilerine baktığımızda özellikle ipotekli satışlardaki tablo, en büyük sorunun konut kredi faizlerinin yüksekliği olduğunu gösteriyor. Faizlerdeki sembolik de olsa hayata geçirilecek olan indirim beklemekte kalan yatırımcıyı olumlu yönde etkileyecek” diye konuştu.

Ertuğrul Yavuz Pala

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala, “Faizler bir yandan inşaat sektörünün önünü tıkarken diğer yandan konut alıcılarına çok yüksek maliyetler getiriyor. Konuta yönelik banka kredilerine yeni bir düzenleme getirilmelidir” ifadelerini kullandı.

İhsan Çulhalık

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Şimdi konut alımını kolaylaştıracak olan devlet desteğinin artması, birikimlerin de artmasında önemli bir etki yapacaktır. Düşük faizli kredi çekilmesi konusu çok önemli. Faizlerin yüksek olması, ipotekli konut satışlarının düşüş trendinde olmasına neden olur” açıklamasında bulundu.

Okan Süha Yıldırım

Cathay Group Genel Müdürü Okan Süha Yıldırım, “Mart ayında dövizin beklentilerin üzerinde artması, Güney Doğu sınırımızda yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı olarak faizlerin yükselişi satışları olumsuz yönde etkiledi. Bu bağlamda düşüşü normal bir gelişme olarak kabul ediyoruz” diye konuştu.

Kalıcı önlemlerin alınması gerektiğini ifade eden Yıldırım, “Bugün firmaların yaptıkları uzun vadeli kredi imkanı, düşük fiyat avantajı gibi kampanyalarla düşüşün önüne geçmeye çalıştığını görüyoruz. Ancak günü kurtarmaya yönelik alınan bu tarz önlemlerin geçici olduğunu, orta ve uzun vadede bir fayda getirmeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü