Maltepe’ye 692 konutluk Almis-Güven Maltepe projesi!

GENEL 25.08.2017, 09:51
489
Maltepe’ye 692 konutluk Almis-Güven Maltepe projesi!

Maltepe’ye 692 konutluk Almis-Güven Maltepe projesi!

Almis Yatırım Bilgi Danışmanlık ve Ticaret LTD. ŞTİ. tarafından Maltepe ilçesinde yapılacak olan konut projesinin ÇED süreci başladı.

İstanbul Anadolu Yakası Maltepe ilçesinde inşa edilecek olan 692 konutluk konut projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi Süreci (ÇED) başladı. Gülsuyu Mahallesi, 21 Pafta, 15099 Ada, 167 Parsel mevkiinde yapılması planlanan Almis-Güven Maltepe 91 milyon 723 bin 633 liralık proje bedeline sahip.

10 bin 492 metrekarelik inşaat alanına sahip projenin içerisinde toplam 692 adet konut yapılacak. 14 bin metrekarelik alanda 460 araç kapasiteli otopark alanı, 200 metrekarelik havuz alanı ve 8 bin metrekarelik yeşil alan ve 177 metrekarelik 2 adet dükkan yapılacak.

1+0, 1+1 ve 2+1 konut tiplerinden meydana gelecek olan Almis-Güven Maltepe konut projesinde inşaat çalışmalarına 2017 Ekim ayında başlanacak, 2019 yılı Ekim ayında da proje tamamlanacak.

İstanbul'un gelişen ilçelerinden Maltepe Gülsuyu Mahallesi'nde E-5 Karayolu'na yaklaşık 2 km mesafede yer alan proje ulaşımı ile kolaylık sağlayacak. 

Son 4,5 yıllık süreçte Türkiye'de 5 milyon 723 bin 576 konutun satılması, gayrimenkul sektörünün önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Bugüne kadar alıcılarına daima kazandıran gayrimenkul sektörü verileri incelendiğinde son 2013'ten bugüne kadar olan 55 aylık süreçte her ay ortalama 104 bin 63 konut satışı gerçekleşti. Bu da, Türkiye genelinde günde ortalama 3 bin 469 konut satıldığı anlamına geliyor. Bu hesaba göre Türkiye'de bir saatte 145 konut satışı gerçekleşiyor. Yani son 4,5 yıllık verilere göre Türkiye'de dakikada 2,41 civarında konut satışı gerçekleşiyor.

Faizlerin 1 altına inmesi piyasayı şahlandırır

Rakamlar doğrultusunda Türkiye için gayrimenkul ve inşaat sektörünün önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 1 seviyesinin altında tutması, konut alıcısını hareketlendiriyor.

Kampanyalar ev alımı için fırsat

Geçtiğimiz dönemde 240 ay vadeyle konut satışı, ev alıcıları tarafından ilgi görmezken 10 yıl vadede uygulanan yüzde 0,45 faiz fırsatı büyük bir talep görmüştü. Türkiye'de ekonominin büyümesi için, 200 alt sektörü besleyen inşaat ve gayrimenkul piyasasının hareketli olması gerekiyor.

Fiyatlar yükselme eğiliminde

Son dönemde gayrimenkul piyasasında konut fiyatlarının makul seviyelerde olduğu bir gerçek. Rakamların düşeceğini beklemek ise sadece yatırımı geciktirmek olur çünkü başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde rakamlar artma eğiliminde hareket ediyor. Geçmiş dönemde yaşanan artışlar bunun en büyük göstergesi. Bu anlamda gayrimenkul sektörü, bugün alana hemen kazandırmaya başlıyor.

Önümüzdeki yıllarda hareketlilik sürecek

Konut yatırımcısı için bir fırsat gemisi var ve yerini erken ayırtanlar daha fazla kazanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin her yıl kentsel dönüşüm kapsamında 500 bin konut yenileme hedeflerinin olduğunu ve 7,5 milyon konutun 15 yılda yenilenmesini planladıklarını belirtmesi aslında bu piyasanın çok uzun bir süre canlı kalacağını gösteriyor.

Gayrimenkul ve inşaat firmalarının sunduğu özel kampanyalar, sıfır faizli ödeme seçeneklerini kaçırmadan ev sahibi olmak gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü