Maliye Bakanlığı'nın 2020 Hedefi Tutarsa Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde Kaç Olacak?

Konut kredisi kullanımlarında tercih edilen seçeneklerden birisi de enflasyon endeksli konut kredisi. Enflasyon rakamlarına bağlı olarak değişen enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranlarının, hükümetin yılsonu hedeflerine göre hangi seviyede olacağını haberimizde değerlendirdik.

GENEL 18.02.2020, 00:12 17.02.2020, 16:16
109
Maliye Bakanlığı'nın 2020 Hedefi Tutarsa Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde Kaç Olacak?

Konut kredisi faiz oranlarına ilişkin son dönemlerde oldukça hareketli günler yaşanıyor.  Kamu bankaları ile özel bankaların konut kredisi faiz indirimi yarışına katılım bankaları da dahil oldu. Bu kredi indirim haberlerine birde bankaların anlaşmalı konut projelerine özel kredi olanakları ile bankaların kendi gayrimenkul satışlarına sağladığı imkanlar dahil oldu. 

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ

Kamu, özel ve katılım bankalarında yaşanan bu hareketli dönemde vatandaşlara sunulan bir diğer seçenek enflasyon endekli konut kredisi. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarında yaşanan düşme sonrası daha sık araştırılan konuya ilişkin uzun vadeli bir değerlendirme haberi hazırladık. Bu kapsamda enflasyon endeksli konut kredisi kullanacak olan bir vatandaşların yapacağı ödeme detaylarını aktarıyoruz.  Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Formulü Enflasyona endekli konut kredisinde; öncelikle yıllık enflasyon rakamı baz alınır. Yıllık enflasyon rakamı 12 aya bölünür. Ardından da 0.19 banka kar marjı eklenir. 

HÜKÜMETİN HEDEFİ TUTARSA

Yukarıda aktardığımız formül kapsamında hükümetin hedefi tutarsa konut kredisi faiz oranları yüzde kaç olacak? Öncelikle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yapmış olduğu bir konuşmasında 2020 yılsonu enflasyon oranlarını yüzde 8.50 olarak açıklamıştı. Bu orana göre yukarıda ki formülü uygularsa sonuç şu şekilde çıkıyor. * (Yüzde 8.5 yıllık enflasyon/12) + Yüzde 0.19 banka kar marjı. Bu işlem yapıldığında sonuç yüzde 0.89 olarak çıkıyor. Hükümetin enflasyon oranları tahmini gerçekleşirse enflasyon endekli konut kredisi faiz oranları yüzde 0.89 olarak uygulanacak.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü