Maket ev satışına yönelik çözüm paketine inşaat sektöründen onay!

İnşaat sektörü, devletin sektöre çeki düzen veren yeni hamleleri de yerinde bulundu. Ticaret Bakanlığı’nın maketten konut satışında mağduriyeti engellemek için oluşturduğu 8 maddelik çözüm paketi meclisteki komisyondan önce sektör temsilcilerinin onayından geçti...

GENEL 16.12.2019, 08:45
166
Maket ev satışına yönelik çözüm paketine inşaat sektöründen onay!

Ticaret Bakanlığı tarafından maketten konut satışında mağduriyeti engellemek için oluşturulan 8 maddelik çözüm paketi, Meclis’teki komisyondan önce sektör temsilcilerinin onayına sunuldu. İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, maketten konut satışının, ‘birkaç işi bilmeyen müteahhit’ sebebiyle sorun haline geldiğini belirtti. Durbakayım, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik’ ile bu sorunun çözümü oluşturuldu. Artık her isteyenin istediği yapı işine girmesine engel olunacak. 9 grupta müteahhitler sınıflandırılıyor. İşini bilen, doğru yapan, zamanında teslim eden, finansman sorununu çözebilenler iş yapabilecek” diye konuştu.

MAKETTEN SATIŞTA FİYAT AVANTAJI VAR

Yeni Şafak Gazetesi'nden Miner açar'ın haberine görre, Meclis'e gönderilen pakette “tecrübesi ve sermayesi olmayan firmaların inşaat yapması engellenmeli” ifadesi yer aldı.  Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu bunun yerinde bir talep olduğunu ifade etti. Kat irtifakı tesis edilmeden ön ödemeli satışların engellenmesini öneren Ticaret Bakanlığı, bina tamamlama sigortasının da zorunlu hale gelmesi gerektiğini vurguladı. Bu noktadan da sektörden destek alan bakanlık bir tek maketten satış konusunda esneklik gerektiğini anımsattı. Melih Tavukçuoğlu maketten satış olmazsa tüketicinin uygun fiyatı bulmasının zor olduğunu ama son dönemde arka arkaya yapılan düzenlemelerin sektöre olumlu yansıyacağını ifade etti.

DOĞRU BİLGİ ŞART

Sektör temsilcileri doğru bilgilendirme yapılmadan gerçekleştirilen satışların en fazla yine sektöre zarar verdiğini de dile belirtti. Birçok müteahhit, daha önce deniz görmeyen yerlerin deniz görüyor diye satıldığını bunun gibi birçok yanlış bilgilendirme ile günü kurtarma çabasının halihazırda sektöre güveni zedelediğini aktardı. Bilgilendirmenin doğru yapılmaması sonucunda yerli alıcıyı küstü. Alıcının konuttan uzak durmasında en güçlü nedenin yüksek faiz olduğunu belirten gayrimenkul geliştiricileri, ikinci güçlü gerekçe de sektöre sonradan giren ve hesabını iyi yapmayan bazı kişilerin söz verdiği taahhütleri yerine getirmemesi olarak aktarıldı.

YABANCIYA SATIŞ TEMİNATSIZ OLMASIN

Yabancıya satışlarda da sorunlar yaşandığının altını çizen Ticaret Bakanlığı, yabancıya satışın uluslararası fuarlarda teminatsız yapılmamasını ve büyükelçilerin bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğini aktardı.  TBMM Maketten Ev Satışlarını Araştırma Alt Komisyonu bu konuda da incelemelerini yoğunlaştırdı. Komisyon, konu ile ilgili çeşitli çevrelerin öneri, tespit ve şikayetlerini dikkate alıyor.

İŞTE KOMİSYONA GELEN ŞİKAYETLER

Yapı ruhsatı olmadan satışlara başlanması şikayetler arasında ilk sırada yer buluyor. Diğer şikayetler ise şu şekilde sıralanıyor, “Sözleşmelerin noterlerde satış vaadi sözleşmesi ile yapılmaması, yapılsa bile tek taraflı satış vaadi sözleşmesi şerhi hakkı verilmemesi. Cayma durumlarında tüketici kanununa aykırı uygulamaların yapılması. Net-brüt alan problemleri, bağımsız bölüm değişiklikleri, aynı bağımsız bölümlerin birden fazla satışının gerçekleşmesi. Site yönetimlerinin inşaat firması tarafından yönetilmeye çalışılması, satılmayan dairelerin aidat yükünün satılan dairelere fatura edilmesi.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü