Krediyle Ev Alacaklar Dikkat!

Yeni tüketici kanunu ile konut kredisi kullanırken bazı sigortaların yaptırılması gerekiyor. Peki konut kredisi çekerken hangi sigortalar yapılır?

GENEL 14.02.2020, 08:40
136
Krediyle Ev Alacaklar Dikkat!

Yeni tüketici kanunu ile konut kredisi çekerken bazı sigortaların yaptırılması gerekli. Yasal değişiklik ile konut kredilerinde yaptırılması gerekli olan sigorta çeşitleri belli oldu. Bir kısmı zorunlu bir kısmı ise isteğe bağlı olan sigortalarda, tüketiciler için alternatif bazı çözümler de sunuluyor. Peki konut kredisi kullanırken hangi sigortalar yapılır?

Konut kredisi kullanırken yaptırılan başlıca sigortalar şöyle;
-Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)
-Konut Sigortası
-Hayat Sigortası
-Ferdi Kaza Sigortası

Hayat Sigortası Nedir?

Bazı bankalarda zorunlu olan hayat sigortası, krediyi kullanan vatandaşın yaşamını yitirdiği tarihten itibaren, tüm borcunu faizi ile karşılayan sigorta çeşidi. Her ne kadar bütün bankalarda zorunlu olmasa da kredi çeken müşterilere yapılması için bazı yönlendirmeler yapılır.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Nedir?

Kanuni olarak zorunlu olan bu sigorta türünde konutun yer aldığı konuma ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı hesaplanır. Belirlenen metrekare fiyatı evin brüt metrekaresi ile çarpılarak sigorta tutarı belirlenir. Her yıl sigortanın bedeli güncellenir ve sigorta yenilenir.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK), depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan sebep olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. 

Konut Sigortası Nedir?
Konut sigortası, konutları yangın, su baskını, hırsızlık, yıkım, terör, kaza gibi risklere karşı güvence altına alan sigorta çeşidi. Konut sigortası bankalar tarafından kredi bitimine kadar zorunlu tutuluyor olsa da bu sigortanın yasal olarak yaptırılması zorunlu değildir. Konut sigortası senelik olarak tahsil edilir. 

Ferdi Kaza Sigortası Nedir?
Ferdi Kaza Sigortası, bankaların zaman zaman hayat sigortası yerine bankaların müşterilerine sunduğu sigorta çeşidi arasında yer alıyor. Zorunlu tutulmamakla birlikte banka tarafından alternatif olarak öneriliyor. Ferdi kaza sigortası, hayat sigortasından farklı olarak sadece kaza sonucunda yaşanan ölümleri teminat altına alır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü