Konuttan en yüksek getiriyle 5 yılın lideri İzmir!

Türkiye’de ev fiyatları son beş yılda ortalama yüzde 57 oranında yükselişe geçti. İstanbul, yüzde 50 ile ortalamanın altında kalırken, Ankara’daki yükseliş yüzde 51 oldu. 3 büyüklerde en yüksek getiriyi yüzde 88 ile İzmir sağladı...

GENEL 23.12.2019, 08:59
84
Konuttan en yüksek getiriyle 5 yılın lideri İzmir!

Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksi verilerindeki sonuçlara göre son 5 yılın getiri şampiyonu 3 büyük şehirde  İzmir  oldu. Türkiye’de konut fiyatlarında son beş yılda ortalama yüzde 57 artış yaşandı. İstanbul’da bu artış yüzde 50 ile Türkiye ortalamasının altında kalırken, Ankara’daki yükseliş yüzde 51 olarak kayıtlara geçti. Üç büyük şehir içinde en yüksek getiriyi ise yüzde 88 ile İzmir sağladı. Konuya dair açıklama yapan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, İzmir’in son dönemde yerli ve yabancı çok sayıda yatırımcının odağında olduğunu bunun da rakamlara yansıdığını ifade etti. Yılmaz, getiri artışında son dönemde çok sayıda büyük şirketin genel merkezlerini ya da operasyon üslerini İstanbul’dan İzmir’e taşımalarının da etkisi olduğunu belirtti.

OTOYOL PROJESİ ETKİYİ KATLADI

Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan habere göre, geçtiğimiz aylarda açılışı yapılan İstanbul - İzmir Otoyolu’nun da bölgenin değerini yükselttiğini söyleyen Ziya Yılmaz, “Bugün bu proje sayesinde İstanbul ve İzmir arasındaki mesafe de arabayla 3,5 saate kadar indi. Gelecek dönemde İzmir’in cazibesini artıracağını düşündüğümüz bir diğer proje de Volkswagen tarafından resmi olarak açıklanması beklenen Manisa’daki fabrika yatırımı. Söz konusu yatırımın getireceği hareketlilik, Manisa ve özellikle İzmir’deki gayrimenkul piyasasında kendini gösterecek” diye konuştu. Dap Yapı olarak, İzmir’in geleceğine güvendikleri; bu kapsamda İstanbul dışındaki ilk yatırımlarını İzmir’e yaptıklarını vurgulayan Yılmaz, “İzmir projemizde saın 40 dairenin satışları devam ediyor. Ev almak isteyenlere yüzde 0,79 faiz oranı ile 180 ay vade fırsatı sunuyoruz. Taksitler de 2.100 TL’den başlıyor. DAP İzmir, 707 konut ve ticari alanlardan oluşuyor” dedi.

5 YILLIK BİLANÇO

TÜİK tarafından açıklanan satış rakamları da bu hareketliliğin en büyük göstergesi. Ocak 2015 ile Ekim 2019 arasında, İzmir’de satılan konut sayısı 377 bin 477’yi buldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü