Konutta İlk Alan Her Zaman Kazanıyor!

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Son 10 yıla, hatta 20 yıla baktığınızda Türkiye'de en çok gayrimenkul yatırımı kazandırdı, ilk alan her zaman kazanıyor" dedi...

GENEL 07.03.2020, 09:22 07.03.2020, 05:26
453
Konutta İlk Alan Her Zaman Kazanıyor!

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, gayrimenkul sektörünün, düşen konut kredi faizleri ve ekonomideki canlanmanın verdiği moralle yeni bir yatırım hamlesine hazırlandığını aktardı.

AA'da yer alan habere göre; Bu yıl Çekmeköy ve Nişantaşı projelerine başlayacaklarını ifade eden Yılmaz, "Sıfır konutta faizler şu an yüzde 0,79'lara indi. Biz faizdeki bu rakamları 2013'lerde görüyorduk. Ekonomi yönetimi adeta sihirli dokunuşlara imza attı. Bu anlamda bakanımız Berat Albayrak başta olmak üzere, ekonomi yönetimine ve özellikle kamu bankalarına çok teşekkür ediyorum. Kusursuz yönetilen bir süreç yaşandı." dedi.

Emlak Konut GYO tarafından ihaleye çıkarılan Nişantaşı ve Çekmeköy arazileri için 2,9 milyar TL'lik teklif verdiklerini ve ihaleyi kendilerinin kazandığını hatırlatan Yılmaz, bu ay içerisinde Çekmeköy'de satışlara başlayacaklarını, Nişantaşı'nın lansmanına da 2020 yılı içerisinde çıkacaklarını söyledi.

Üç projede teslimler başlıyor

Ziya Yılmaz, Validebağ ve Teras Kule projelerinin teslimlerine gelecek günlerde başlayacaklarını açıkladı. Yılmaz, şu bilgileri verdi:

"Markalı konut sektöründe yatırıma başlamaktan daha önemlisi vaktinde teslim etmek. Validebağ ve Teras Kule'nin haricinde İstanbul dışındaki ilk projemiz olan DAP İzmir'i önümüzdeki yıl teslim etmiş olacağız. Dolayısıyla elimizde devam eden proje kalmıyor. Çekmeköy yatırımımıza da bu enerjiyle başlıyoruz. Çekmeköy ve Nişantaşı projeleriyle dünya birinciliği ödülü alacağız. Bu iki proje konusunda bu kadar da iddialıyız."

Yılmaz, Çekmeköy projesinin sektöre yeni bir dinamizm getireceğini söyleyerek, Anadolu yakasında orman içine konumlandırılmış bu kadar büyük bir arazi bulunmadığını, üç aydır ön talep toplama süreci içinde olduklarını, şu ana kadar 44 bin talep topladıklarını belirtti.

Son dönemde yaşanan depremler nedeniyle bina güvenliğinin yeniden gündeme taşındığını ifade eden Yılmaz, deprem güvenliğinin araziden başladığını, Çekmeköy'ün İstanbul'un en güvenli bölgelerinden olduğunu söyledi.

Yılmaz, "Çekmeköy, deprem endişeleri yüzünden sürekli gelişen bir bölge. Bu anlamda çok doğru bir bölgede çok doğru bir projeye başlamış olacağız. Projeyi geliştirirken İskandinav evlerinden ilham aldık. Maksimum 6 katlı değişik ünitelerden oluşacak örnek bir projeye imza atıyoruz." diye konuştu.

"İlk alan her zaman kazandı"

Ziya Yılmaz, konuta yatırımın orta ve uzun vadede yüksek getirilere imza attığını ifade ederek, son 10-20 yıla bakıldığında Türkiye'de en çok gayrimenkulün kazandırdığını söyledi.

Metrekaresi 4 bin TL'den satışa çıktıkları İstmarina'da son rakamların 14-17 bin TL aralığında olduğunu belirten Yılmaz, şunları söyledi;

"Yani ilk alanlar yüzde 325 kazançlı çıktı. Teras Kule'de ise satış fiyatı 5 bin liradan başlamıştı. Bu projede de şu anki fiyatlar 12 ila 13 bin TL seviyelerinde. En başta bu projeden konut alanlar, şimdi yatırımlarını ikiye katlamış durumda. DAP İzmir'de ise metrekare satış fiyatı 4 bin 200 liradan başlamıştı. Şu an 10-11 bin TL bandında seyrediyor. Adam Kule'de ise 4 bin liradan 11 bin lira seviyesine yükseldi. Bu tablo net olarak şunu gösteriyor; ilk alan her zaman kazanıyor.

Bu anlamda Çekmeköy projesi de yüksek prim potansiyeli barındırıyor. Bizim kafamızdaki ilk düşünce 10 bin TL'nin üzerinde bir rakamla satışa çıkmaktı. Fakat lansmana özel bir sürpriz yapmaya karar verdik. 10 bin TL'nin altında bir rakamla satışa çıkacağız. Bitiş rakamları ise 16 bin TL'leri bulacak."

"Konutta stoklar eridi"

Yılmaz, sektörün en popüler tartışmalarından birisinin de "stok" olduğunu söyleyerek, son 2 yılda yeni proje geliştirilemediğini, yeni alınan ruhsatlarda büyük düşüş olduğunu, bu sayede de stok anlamında ciddi bir dengelenme süreci yaşandığını belirtti.

Yılmaz, "2021'in 6. ayından sonra konut stoku öyle bir noktaya gelecek ki tüketici konut almak istese dahi kendine uygun niteliklisini bulmakta zorlanacak. Önümüzdeki dönemde uygun fiyatlı, nitelikli konut bulmak mümkün olmayacak" şeklinde konuştu.

İnşaat maliyetlerindeki artıştan bahseden Yılmaz, konut alım için en uygun dönemlerin yaşandığını bildirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü