Konutların krediye uygunluk kriterleri nelerdir ?

Peşin ödeme yöntemi ile ev alacak kadar maddi güce sahip değilseniz banka kredisi kullanarak ev satın almayı düşünebilirsiniz. Alacağınız evin krediye uygunluk koşulları için yeterli özelliklere ve yapıya sahip olup olmadığını bilmeniz gerekiyor.

GENEL 26.07.2018, 12:53
283
Konutların krediye uygunluk kriterleri nelerdir ?

Bankalar, kredi ile satın almak istediğiniz evler için evin ve sizin bazı koşulları taşımanız gerektiğini belirtiyor. Ülkemizde son dönemlerde konut kredisinde faiz oranlarının düşmesi, birçok kişiyi banka kredisi ile ev almaya yönlendirirken; evin fiziksel özellikleri, yaşı ve hukuki durumlar gibi birçok nokta krediye uygunluk sağlaması için önemli ayrıntılar oluşturuyor.

Konut kredisi kullanarak ev satın almak istediğinizde, krediye uygunluk koşulları için ilk aşamada kredi başvurusunu gerçekleştirdikten sonra talebiniz onaylandığında, banka tarafından evin değerini belirlemek için masrafı tarafınızdan tahsil edilecek şekilde olmak kaydıyla bir değerleme uzmanı görevlendiriliyor. Değerleme uzmanları, gayrimenkul piyasasında konut değerini belirleme amacıyla birçok noktadan inceleme yapan uzmanlar olarak kredi kullanmış olduğunuz evin ekspertiz raporunu hazırlıyor. Ekspertiz raporu, evin krediye uygun olduğunu tescillerken; eğer, uzman tarafından uygunluk verilmezse, rapor için ödenecek ücret tarafınızdan tahsil edilirken büyük bir zaman kaybı da yaşıyorsunuz.

Krediye uygunluk koşulları 

Eğer ekstra bir masraf olarak krediye uygunluk koşulları sağlamayan bir ev için ekspertiz raporu ücretini ödemek ve zaman kaybetmek istemiyorsanız, bu noktada konutun incelenmesi için önceden bazı noktaları siz de oluşturabiliyorsunuz. Hem kredi ile konut satın alırken hem de daha sonraki dönemlerde sahip olduğunuz evi satışa çıkardığınızda alıcıların kredi ile evinizi satın alabilmesi için uygunluk koşullarını oluşturması gerektiğinden dolayı bu işlem her iki taraf için de önemli bir konu oluşturuyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan birisi de evin yeni bir binada mı bulunduğu yoksa eski bir binada mı bulunduğu oluyor.

Eski binalarda bulunan konutlar için krediye uygunluk koşulları arasında özellikle 10 yıl ve daha yaşlı olan konutlar bazı sıkıntılı durumlar oluşturabiliyor. İlk olarak, konutun tapu türü ele alındığında ya kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olması ve tapu niteliğinin mesken olarak geçmesi gerekiyor. Her inşaat için yerel yönetimler tarafından onaylanan plan ve proje dahilinde; seçtiğiniz konutunda bu onaylara uygun şekilde inşa edilmiş olması ve konutta daha sonraki dönemlerde projeye uygun olmayan değişikliklerin yapılmamış olması gerekiyor. Konut üzerine daha sonraki dönemlerde otopark ve depo gibi bölgelerin dahil edilmemiş olmaması gerekirken, aynı zamanda önemli bir konu olarak da konutun üzerinde herhangi bir haciz kaydının olmaması da gerekiyor. Eğer bir konut üzerinde haciz kaydı bulunuyorsa, bu kayıt kalkmadan bankalar kredi vermiyor.

Yeni binalarda krediye uygunluk koşulları

Sıfır bir binada daire satın almak için banka kredisi kullanmak istiyorsanız, bu daire için krediye uygunluk koşulları değişen maddeler içeriyor. Öncelikle konutun ortalama olarak yüzde 80 gibi bir oran ile inşaatının tamamlanmış olması gerekiyor. Bu oran, bankalara ve ekspertizlere göre değişim de gösterebiliyor. Dubleks daire yapılarında projenin tek bir konut olarak inşa edilmiş olması ve projeye aykırı olarak iç kapı ile bölünerek ayrılmamış olması gerekiyor. Konuta otopark ve depo gibi ortak kullanım alanlarının sonradan eklenmemesi gerekiyor. Eğer, eklendiyse bu konuda tüm binanın onayının bulunması ve projeye uygun olarak yerel yönetimden onay alınması gerekiyor. Konutun tapu üzerinde belirtilen şekilde mesken olarak geçmesi gerekirken tapuda dükkan veya depo gibi niteliklere sahip olan yapılar ancak ticari nitelikli krediler ile satın alınabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü