Konut sektörü 2020’de zirveyi hedefliyor!

Konut sektörü, 2019 yılını zorlu geçirdi. Yılın ilk yarısındaki yüksek mevduat faizleri yatırım odaklı konut talebini keserken, aylık yüzde 2’nin üzerine çıkan konut kredisi faizleri de oturum amaçlı talebi durdurdu. Buna bağlı olarak konut satışları, son yılların en düşük seviyelerini gördü. Yıl içinde devam eden KDV ve tapu harcı indirimleri satışlara destek olamadı.

GENEL 31.12.2019, 11:46
138
Konut sektörü 2020’de zirveyi hedefliyor!

Düşük faizlerin etkisiAncak yılın ikinci yarısından itibaren sektörde kara bulutlar dağılmaya başladı. Merkez Bankası’nın yılın ikinci yarısından itibaren dört toplantısında faizi yüzde 24’ten yüzde 12’ye çekmesi konut kredi faizlerinin de gerilemesini sağladı. Kamu bankalarının öncülüğünde başlayan faiz hamlesiyle yüzde 1’ in altına inen konut kredi faizleri ve firmaların yaptığı cazip kampanyalar piyasaya hareket kazandırdı.

SIFIR KONUTA TEŞVİK DEVAM EDİYOR

2020’ye girerken, sektörün talep ettiği bir gelişme daha yaşandı. Konut kredisindeki düşüşler ikinci el konut satışlarına ivme kazandırmış, sıfır konuta katkısı sınırlı kalmıştı.1 Ocak 2020 itibarıyla kamu bankalarının sıfır konutlara yüzde 0.79 faiz oranı uygulayacağının açıklanması, yılın son müjdesi oldu. Sektör temsilcileri, yeni yılda tapu harcı ve KDV indirimi gibi teşviklerin devam etmesini de talep ediyor.SATIŞLAR DAHA DA ARTACAK
 

Tüm bu gelişmeler odağında 2020'de konut satışlarının 4-5 yıl önceki yüksek satış rakamlarının yaşandığı dönemlerdeki gibi olması bekleniyor. Konut satışları en yüksek 1.4 milyon seviyesini görmüştü. Bu zorlu yılı 1.3 milyon adete yakın satışla kapatmayı hedefleyen sektör temsilcileri, 2020'de yeni rekorların kırılmasının uzak bir ihtimal olmadığını düşünüyor. Yabancıya satışta da 50 bin ile rekor bekleniyor.
KONUT FİYATLARI YÜKSELEBİLİRSektör temsilcileri tüketicilere de 2020 için fiyat uyarısı yapıyor. Yaklaşık 1.5 yıl boyunca konut üretim maliyetlerinde yaşanan artışları devam eden projelerindeki fiyatlara yansıtmadıklarını vurgulayan sektör temsilcileri, yeni 7 projelerinde daha yüksek fiyatlarla satışa çıkacaklarını ifade ediyor, üreticiler, tüketicinin alım gücüne uygun olarak kademeli fiyat artışı ve ödeme planları hazırlayacaklarını belirtiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü