Konut kredisine talep inşaatı hareketlendiriyor!

GENEL 19.09.2017, 10:02
655
Konut kredisine talep inşaatı hareketlendiriyor!

KGF kefaletiyle kredi veren bankalar, mevduat toplama rekabetinde. Faiz yüzde 10.75 - 13.90 arası. Mevduatı elde tutmak isteyen bankalar, konut kredisi faiz oranlarını yüksek tutuyor, ihtiyaç kredilerine ağırlık veriyor.

Bankalar arasındaki mevduat rekabeti kızıştı... Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle verilen kredilere gelen yüksek talep nedeniyle bankalar mevduatı artırma çabasında. Bankalar, KOBİ ve küçük esnaftan gelen kredi taleplerini geri çevirmemek için kefaleti yüzde 90 KGF tarafından sağlanan Hazine teminatlı kredilere ‘evet’ diyor. Bunun için mevduat kaynaklarını güçlü tutmaya ve artırmaya çalışıyorlar. Bu nedenle sektördeki mevduat faizlerinde yüksek oranlı rakamlar varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Bankacılarla yaptığımız ticari ve kurumsal krediler ve mevduat faizleri gelişmelerine ilişkin görüşmelerden edindiğimiz son piyasa gelişmeleri, konut ve ihtiyaç kredileri taleplerindeki artışın geçmiş dönemlerdeki seyirde devam ettiği, KOBİ kredi taleplerinde ise artış olduğu yönünde.

Konut kredisi faizleri yüzde 1.19, ihtiyaç kredisi faizleri ise yüzde 1.40 - 1.60 civarında. TL mevduat faizleri ise yüzde 11.75 - yüzde 13.90 arasında değişiyor.

İnşaata kamudan destek

Konut kredilerinin hiç bir zaman kan kaybetmediğini söyleyen bir bankacı, “Çünkü Türkiye’de insanlar her zaman evi olmasına rağmen ikinci, üçüncü evi almak istiyor. Bu nedenle konut kredisi talebi var. Fakat konut kredileri uzun vadeli ve bankalar da ellerindeki kısıtlı yüksek maliyetli mevduatı vermek istemedikleri için konut kredisi faizlerini yüksek tutuyorlar” dedi.

Buna karşın özellikle küçük esnafın başvurduğu ihtiyaç kredilerinin karşılandığını söyleyen bankacılar, turizm sezonunda ve eğitim yılı başlangıcında yaşanan bireysel kredi taleplerindeki artışın bu aylarda da yaşandığını ifade ettiler.

Bir bankacı bu durumu, ‘Vitrinde konut, satışta ihtiyaç’ olarak değerlendirdi.

Bankacı, konut kredisi taleplerinin inşaat sektöründeki hareketin devamı için devlet desteğiyle kamu bankaları tarafından canlı tutulduğunu söyledi. Bankacılar, sektördeki diğer bankaların ciddi mevduat açıkları nedeniyle bunu yapma imkanı olmadığını vurguluyor.

2 milyar TL nakit kredi

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakit kredilerin 2017 Haziran itibariyle toplamı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22.4 artarak 2.032 milyar TL oldu. Bir önceki aya göre de yüzde 1.3 artış gerçekleşti. Nakit kredi toplamının 1.934 milyar TL’lik bölümü bankalara, 43 milyar TL’si finansal kiralama şirketlerine, 29 milyar TL’si finansman şirketlerine ve 26 milyar TL’si faktoring şirketlerine ait.

Milliyet 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü