Konut kredisi faizleri inmeye devam edecek mi?

Özel bankaların faiz indirimlerine hız vermesi ile ortalama konut kredisi faiz oranlarındaki indirim son bir ayda 11 puana ulaştı.

GENEL 11.12.2019, 10:20
83
Konut kredisi faizleri inmeye devam edecek mi?

Özel bankaların faiz indirimlerine hız vermesi ile ortalama konut kredisi faiz oranlarındaki indirim son bir ayda 11 puana ulaştı. Merkez Bankası’nın para politikası kurul kararı beklenen kritik haftada konut kredisi faiz oranları inmeye devam edecek mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranları dört ayı aşkın süredir hızla düşüş eğiliminde seyrediyor. Merkez Bankası’nın Temmuz ayında 10 ayın ardından para politikası faizlerinde indirime gitmesi ile kredi faizlerinde oluşan faiz indirim trendi politika faizlerindeki indirimlerin devam etmesi ile sürdü. 

TCMB’nin son üç faiz toplantısında 1000 baz puan indirime giren haftalık repo faizlerini yüzde 14’e çekmesi sonrasında güncel olarak 10 bankanın konut kredisi faizleri yüzde 1’in altına indi. 

Geçtiğimiz senenin aynı döneminde yüzde 2.36 seviyesinde bulunan tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması politika faiz indirimlerinin başladığı Temmuz ayında yüzde 1.93 seviyesindeydi. Faiz oranları ortalaması indirimler sonrasında güncel olarak yüzde 1.32’ye geriledi. 

TCMB’nin indirim hamlesinin hemen ardından ilk konut kredisi faiz indirimlerini uygulayan HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Bankası, yüzde 0.99’a indirdikleri kampanyalı kredi faiz oranı ile Kasım ortasına kadar en uygun faiz oranını kullandırmıştı. 

Özel bankaların faiz indirim atağının ardından yaklaşık bir aydır en uygun konut kredisi faizi yüzde 0.95 seviyesinde yer alıyor. Ayrıca Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Akbank, TEB, İNG, Yapı Kredi Bankası, Garanti BBVA konut kredisi faizleri kamu bankaları ile aynı ya da daha alt seviyelere inmiş durumda. 

Merkez Bankası’nın Perşembe günü gerçekleştireceği Aralık ayı Para Politikası Kurulu Toplantısında piyasalar 150 ile 200  puan arasında indirime kesin gözüyle bakarken gözler bankalara çevrildi. 

Konut ihtiyacı olan ya da kredi çekmek isteyen tüketici daha önce gerçekleşen toplantılar sonrasında yapılan kredi faiz indirimleri sonucu yeni bir konut kredisi indirim olasılığını beklemeye başladı. 

Beklenti en çok kamu bankalarında yoğunlaştı. Son faiz indiriminin ardından konut için kredi faiz oranlarını düşürmeyen kamu bankalarının özel bankaların da rekabet baskısı ile faiz oranlarında indirime gitmesi bekleniyor. 

Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre; en uygun kampanyalı konut kredisi faiz oranı yüzde 0.95’e kadar geriledi. Söz konusu faiz oranı üzerinden 300.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 10 yıl vadede masraflar dahil toplam geri ödemesi  588.000 TL oluyor. Krediye yapılacak aylık taksit ödemeleri ise 4.900 TL’ ye denk geliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü