Kolon kesene hapis cezası!

Avukat Cevat Kazma, kolon kesenin bilinçli taksirle ölüme sebep olmaktan yargılanabileceğini belirtti...

GENEL 11.02.2020, 08:25 11.02.2020, 02:41
114
Kolon kesene hapis cezası!

15 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Yıkılan binada kolonun kesildiğinin ispat edilmesi halinde bu işe kalkışanlara ne gibi cezalar verileceğine ilişkin soruları cevaplayan Avukat Cevat Kazma, bu tarz bir girişimde bulunanlara, Türk Ceza Kanunu’nun 85.maddesi gereğince 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olma suçuyla ağır ceza mahkemelerinde yargılamasına karar verilebileceğini belirtti.

MÜTEAHHİT DE AYNI SUÇTAN YARGILANIR

Binayı yapan müteahhittin kullandığı malzeme veya yerine getirmediği bir eksiklikten kaynaklı yaşanabilecek bir olumsuzlukla ilgili ise Kazma, "Bina yaparken müteahhidin ve yapı denetim firmasının ilgili kanun ve yönetmeliklere uyarak inşaat yapması gerekiyor. Açılan soruşturma kamu hukukundan kaynaklı olduğu gibi müteahhit de aynı suçtan yargılanacaktır" şeklinde konuştu.

ZAMAN AŞIMI SUÇUN İŞLENDİĞİ TARİHLE BAŞLIYOR

30-40 sene önce yapılan yapılara yönelik ise yıkım olması halinde, zaman aşımının suçun işlendiği tarih itibariyle başlayacağına dikkat çeken Kazma,

"Dolayısı ile eski binalarda da binanın yaşı değil ölüm ve yaralanmanın gerçekleştiği tarih esas alınır. 30-40 yıllık binalarda da aynı cezai durumlar geçerlidir. Binalara yönelik cezai sorumlulukların gündeme gelmesinden tüm bina sahipleri birlikte sorumlu olacağından yaptırımın geçerli olması gerekir. Ancak cezaların şahsiliği de dikkate alınacaktır." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü