İzmir'de Konut Satışları Hızlandı!

EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, Ggyrimenkul sektöründeki durgunluğun İzmir şehri genelinde yerini hareketliliğe bırakarak bölgesel artışların başladığını, İzmir’de hem sahil şeridinde hem de yeni kent merkezinde gayrimenkul piyasasının hareketlendiğini belirtti.

GENEL 26.02.2020, 08:06
147
İzmir'de Konut Satışları Hızlandı!

EVA Gayrimenkul Değerleme  İzmir  Bölge Müdürü Filiz Akkaya, İzmir’de 2019 gayrimenkul satışlarını, son ekonomik dalgalanmadan sonra gayrimenkul sektöründeki hareketliliği değerlendirdi.

İZMİR’DE KONUT SATIŞLARI HIZLANDI

Gayrimenkul sektöründeki durgunluğun İzmir şehri genelinde yerini hareketliliğe bırakarak bölgesel artışların başladığını, İzmir’de hem sahil şeridinde hem de yeni kent merkezinde gayrimenkul piyasasının hareketlendiğini belirten EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, konut satışlarındaki hareketliliğin devam edeceğini söyledi.

2019 Aralık sonu itibariyle kümüle konut satışlarına baktığımızda İzmir’de 79 bin 221 adet konut satışı gerçekleşmiş olup geçen yıl aynı döneminde gerçekleşen konut satışlarına kıyasla yüzde 4,7 oranında artış gerçekleştiği görülmektedir. İzmir şehri özelinde konut fiyat endeksine baktığımızda 2019 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre İzmir’de yüzde 1,59 oranlarında artış yaşanmıştır. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İzmir’de yüzde 10,26 oranlarında artmıştır.

YAZLIK ARAYIŞI PİYASAYI HAREKETLENDİRDİ 

İzmir’deki konut satışlarını değerlendirerek, İzmir’in İstanbul ve Ankara’dan sonra en fazla konut satışı yapılan 3. şehir olduğunu belirten Akkaya, Ege bölgesindeki ‘ikincil konut’ ya da ‘yazlık’ arayışlarının yeniden hareketlenmeye başladığını aktardı.

Akkaya, İzmir’in en değerli ilçelerinin Çeşme, Urla, Bayraklı, Bornova-Yeni Kent merkezi, Karşıyaka-Mavişehir-Atakent bölgesi ve Güzelbahçe olduğunu belirtti ve “Yeni konut stoğu ve site tarzı yapılaşmalara olan ilgiyle beraber en çok, lüks yapı tarzında, Bayraklı, Bornova-Yeni kent merkezi, Karşıyaka-Mavişehir aksında konut fiyatlarında artış gözlenmektedir. Özellikle orta kesimin tercih ettiği Çiğli-Ataşehir bölgesi, Menemen-Ulukent bölgesi, Gaziemir ve Torbalı ilçelerinde ise site tarzı yeni konut projelerinde birim m2 satış değerleri artmaktadır” diye konuştu.

KÖPRÜ VE YOLLAR TALEPLERİ ARTIRDI

Tarla ve arsaların değer artışında, son bir yılda Urla, Seferihisar, Karaburun, Menemen ve Foça’da ciddi artışlar yaşandığına dikkat çeken Akkaya, Kemalpaşa ve Torbalı ilçelerinin ise özellikle sanayi parselleri değer artışı ile tercih edildiğini belirtti. Akkaya sözlerini; “İstanbul-İzmir Çanakkale köprü bağlantısı, İzmir-Aliağa-Çandarlı otoyolu projesi ve İstanbul-Bursa-İzmir otoyol çalışmaları ve kentsel dönüşüm çalışmaları sebebiyle özellikle arsa-arazi ve yaz-kış kullanıma uygun yapılaşmalara olan talep devam ediyor” diye konuştu.

GÜZELBAHÇE, URLA VE KARABURUN’DA DEĞERLER YÜKSELDİ

Akkaya; “İstanbul-Bursa-İzmir-otoyolu etkisi ile İzmir sahil şeridinde Güzelbahçe, Urla ve Karaburun ilçelerinde arsa-arazi ve yaz-kış kullanıma uygun yapılarda değer artışı oldu. İstanbul-İzmir Çanakkale köprü bağlantısı ile İzmir-Aliağa-Çandarlı otoyolu projesi sayesinde özellikle kuzey aksındaki tatil beldeleri Foça, Dikili ve Çandarlı aksında da değer artışı devam ediyor” ifadelerini kullandı.

FOÇA’DA DA FİYATLAR ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Sahil yerleşimleri olan Dikili ve Ayvalık yerleşimlerinde sadece yaz mevsiminde kullanılan ikincil konuttan tüm yıl boyunca kullanılan apartman dairesi tipinde birincil konuta bir kayış yaşandığının tespit edildiğini belirten Akkaya, Foça’da ise fiyatların arttığını ifade etti. Akkaya, Çeşme ve Alaçatı bölgelerinde son 3-4 yılda piyasanın üzerinde yapılan satışların da artık reel piyasada makul satış değerlerine indiğini belirtti.

HAVUZLU VİLLALAR 1 MİLYON TL - 1 MİLYON 750 BİN TL’DEN SATILIYOR

Akkaya; “Urla’da Zeytinalanı-Kalabak bölgelerinde yaz-kış kullanıma uygun lüks site tarzı yapılaşmalar göze çarpmakta olup, birim fiyatlar 6.000-10.000 TLm2 civarındadır. 120 m2 dubleks mesken 950.000 TL’den satılırken, site içinde 120-150 m2 büyüklüğündeki havuzlu villalarda ise satış fiyatları 1.000.000-1.750.000 TL civarındadır. İskele, Çeşmealtı-Güvendik bölgesindeki dubleks meskenlerde ortalama birim m2 fiyatlar 6.500-12.000 TL/m2 civarında olup, Kekliktepe’de birkaç dönüm içindeki villalar 11.000 tl/m2 den başlayan birim fiyatlarla satılmakta olup, müstakil havuzlu villalar 2.000.000 TL’den başlamaktadır” diye konuştu.

ÇEŞME’NİN EN KIYMETLİSİ ALAÇATI VE ILICA

Çeşme’de en çok rağbet gören bölgelerin başta Alaçatı ve Ilıca mahallesi olmak üzere; Boyalık, Reisdere, Dalyan,  Altınkum ve Çiftlikköy mahalleleri olduğunu açıklayan Akkaya sözlerine şu şekilde devam etti: 

“Alaçatı’da villa tipindeki konutların metrekaresi yaklaşık 6 bin liradan başlayıp, 9 bin TL civarında pazarlanırken, Alaçatı sörf yolu üzerindeki Alaçatı-port bölgesinde metrekare fiyatları 7 bin 500 lira ile  15 bin lira aralığında fiyatlara rastlanılmaktadır. Çeşme’nin bilinen ve prestijli bölgeleri olan Aya Yorgi Koyu, Boyalık Mevki, Ilıca Plajı, Paşa Limanı gibi bölgelerde yapılan lüks sınıfındaki konsept projelerde 14.000TL/m2-20.000 TL/m2 civarında satışlar gerçekleşiyor.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü