İpotekli Konut Satış Rakamları Yüzde 547 Arttı!

Bankaların konut kredisi faiz oranları hızla düşmeye devam ederken düşen faiz oranları kredi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişileri harekete geçirdi. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye'de ipotekli konut satışları 2020 yılına büyük rekor kırarak başlangıç yaptı.

GENEL 15.02.2020, 08:37
120
İpotekli Konut Satış Rakamları Yüzde 547 Arttı!

TÜİK tarafından açıklanan Konut Satış İstatistikleri, Ocak 2020 rakamlarına göre konut sektörü 2020 yılına iyi bir başlangıç yaptı.  Türkiye genelinde Ocak ayında 113 bin 615 adet konut satıldı. En çok konut satışı yapılan il İstanbul olurken en az konut satışı gerçekleşen il Hakkari oldu. 

İPOTEKLİ KONUT SATIŞINDA PATLAMA YAŞANDI!

Açıklanan verilere göre ipotekli konut satış rakamları Ocak ayında 2019 yılının Ocak ayına oranla yüzde 546,1 gibi rekor bir oranda artış gösterdi. Söz konusu artışta kamu bankaları tarafından başlatılan düşük faiz oranlı kredi kampanyasının da payı büyük oldu. 2020 Ocak ayı konut satış rakamlarına göre Türkiye genelinde 42 bin 237 kişi konut kredisi kullanarak ev sahibi oldu.  Toplam konut satış istatistikleri rakamları incelendiğinde ipotekli konut satış rakamlarının ortalaması yüzde 37,2 olarak gerçekleşti. Yani konut sahibi olan her 100 kişiden 37 tanesi bu amacını konut kredisi çekerek gerçekleştirmiş oldu. 

 

İPOTEKLİ KONUT SATIŞINDA REKOR İSTANBUL'DA

En çok konut satışı yapılan il olan İstanbul aynı zamanda en fazla ipotekli konut satışı yapılan il yine İstanbul oldu. İstanbul'da 7 bin 615 kişi konut kredisi çekerek ev sahibi olurken en az ipotekil konut satışı yapılan ilimiz ise sadece 2 ipotekli konut satışı yapılan Ardahan ve Hakkari oldu. 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü