İnşaatta faaliyet yavaşladı ama beklenti iyi yönde!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı olarak imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya çıkaran “Hazır Beton Endeksi” 2019 Aralık Ayı Raporu’nu açıkladı.

GENEL 14.01.2020, 10:36
44
İnşaatta faaliyet yavaşladı ama beklenti iyi yönde!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından her ay açıklanan Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektöründeki ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyuyor. İnşaat sektörünün en temel girdileri arasında yer alan ve aynı zamanda üretiminden sonra hızlı bir zaman içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya çıkaran en önemli göstergelerden biri.

THBB, merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2019 Aralık Ayı Raporu’nu açıkladı. 3 aydır eşik değerin üzerinde kalmayı başaran inşaat faaliyetleri 2019'un son ayında geriledi. En düşük endeks olarak kalmaya devam eden Güven Endeksi azalma eğiliminde. Beklenti yükselerek Faaliyet Endeksi seviyesine ulaştı ve bütün göstergeler aralık ayında eşiğin altında kaldı.

Hazırlanan Hazır Beton Endeksi 2019 Aralık Ayı Raporu’na göre, bütün endeksler önceki senenin aynı dönemine göre artış sergiledi. Geçen senenin aynı ayına kıyasla geride bıraktığımız aralık ayında sektörde bir canlanma söz konusu. Faaliyet düzeyi ve gelecek döneme ilişkin beklenti geçen seneye kıyasla iyileşmiş görülüyor.

Hazır Beton Endeksi 2019 Aralık Ayı Raporu’nun sonuçlarını masaya yatıran Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “3 aydır eşik değerin üzerinde kalmayı başaran inşaat faaliyetleri yılın son ayında gerilerken Beklenti Endeksi yükselerek Faaliyet Endeksi seviyesine ulaştı. Bütün göstergeler aralık ayında eşiğin altında kaldı.” diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin 2019'un üçüncü çeyreğinde yüzde yüzde 0,9 büyüdüğünü dile getiren Yavuz Işık, “Son üç çeyrektir negatif tarafta olan Türkiye ekonomisi bu çeyrekte pozitif büyümeyi yakalamıştır. Ancak, inşaat sektörü diğerlerine kıyasla bu çeyrekte iyi bir performans sergileyememiş ve %7,8 daralmıştır. Son 15 ayda inşaat sektörü ortalamada %8,7 küçülmüştür ki diğer hiçbir sektörde bu oranda bir gerileme söz konusu değildir.” dedi.

“2020 yılı inşaat sektörü için daha iyi olacaktır ancak yeni yatırımlara yönelmek için uygun koşullar henüz ortaya çıkmamıştır.”

Türkiye’nin her türlü olumsuzluğa rağmen bu yılı çok küçük de olsa pozitif bir büyüme ile kapatmasının beklendiğini belirten Yavuz Işık, “Sektörel bazda incelendiğinde özellikle inşaat sektöründe ciddi bir olumsuzluk göze çarpmaktadır. 2019 yılının ilk dokuz ayında ortalamada %9,3 daralma ile inşaat sektörü diğer sektörlerin gerisinde bir performans sergilemiştir. TÜİK tarafından açıklanan yeni millî gelir serisi 1999 yılına kadar geriye gitmektedir. Toplamda 21 yılın değerlerine baktığımızda 2008 küresel kriz döneminde üst üste 7 çeyrek daralan inşaat sektörü 2018 yılı ortasından bu yana 5 çeyrektir daralmaktadır. Buna bağlı olarak inşaata girdi sağlayan çok sayıda imalat sektöründe işler iyiye gitmemiştir.” dedi.


Ağustos ayından itibaren yukarı yönlü hareket eden ipotekli satışların etkisi ile inşaat sektörünün de hareketlendiğini vurgulayan Yavuz Işık, “Merkez Bankasının faiz kararlarından sonra inşaat sektöründe olumlu beklentiler yükselmiş olmakla birlikte sektör oyuncularının güveni olması gerekenin oldukça gerisinde kalmaya devam etmektedir. 2020 yılı başı itibarıyla kamu bankalarının sıfır konut kredi faizini %0,79’a çekmesinin ilerleyen dönemde inşaat pazarı üzerinde önemli bir pozitif etki yaratması beklenmektedir. 2020 yılı inşaat sektörü için daha iyi olacaktır ancak yeni yatırımlara yönelmek için uygun koşullar henüz ortaya çıkmamıştır.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü