İnşaatçılar Çekmeköy’de proje yarışına hız verdi!

GENEL 21.08.2017, 11:25
115
İnşaatçılar Çekmeköy’de proje yarışına hız verdi!

İnşaatçılar Çekmeköy’de proje yarışına hız verdi!

21 Ağustos 2017Ümraniye’ye bağlıyken 2009 yılında ilçe statüsüne kavuşan Çekmeköy, Marmara Depremi'nin ardından öne çıkmaya başladı. Şile ve Ağva gibi İstanbulluların şehrin gürültüsünden günübirlik uzaklaşabildikleri alanlara yakınlığıyla bilinen Çekmeköy, her geçen yıl yatırımcılar için cazibesini artırıyor. Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Pendik, Ümraniye ve Ataşehir'e komşu olan bölgede, Sİnpaş'tan İnanlar İnşaat'a, Mintek Yapı'dan İş Altınhas İnşaat'a kadar birçok markalı konut üreticisinin yapımı süren, planlama aşamasında olan ve satışı devam eden 22 projesi bulunuyor.

Villa ve konut projeleriyle son 10 yılda yukarı doğru bir grafik izleyen bölge, Çekmeköy-Üsküdar metro hattının devreye girmesiyle değerini artırdı. Çekmeköy-Taşdelen ve Çekmeköy-Sultanbeyli metro hatlarının yapımına başlanması ve bölgeden geçen Üçüncü Köprü bağlantı yollarının etkisiyle önümüzdeki dönemde de bölgenin prim yapmaya devam etmesi bekleniyor.

Metro ile prim yaptı

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, İstanbul'un son boş arazilerinin bulunduğu Çekmeköy bölgesinin merkezi konumu ve temiz havasıyla öne çıktığını vurguluyor. Metro projelerinin bölgeyi değerlendirdiğine dikkat çeken Yazıcı, ulaşım prıjelerinin gelecek dönemde çeşitlenecek olmasının bölgenin değerleme potansiyelini de artırdığına işaret ediyor. Çekmeköy'deki yapılaşma, bölgesine göre değişkenlik gösteriyor. Bölgenin merkezine bakıldığı zaman villaların ağırlıkta olduğu görülürken, Taşdelen Mahallesi ise site ağırlıklı inşa ediliyor. Bölge, son yıllarda inşa edilen Ege Boyu, Kasaba gibi projelerle hızlı bir gelişim sürecine girmiş bulunuyor.

Bölgeyi öne çıkaran 3 faktör 1-) Kent merkezine yakın geniş arsa stoklarının bulunması. 2-) Metro, Üçüncü Köprü bağlantı yolları gibi ulaşım projeleriyle ulaşımı kolaylaştırıyor olması. 3-) Özyeğin Üniversitesi, SEV, İELEV, Bahçeşehir Koleji gibi kurumların yatırımlarıyla eğitim üssü olarak hızla gelişmesi. 

Fiyatlar ne durumda? 

Dijital teknolojileri kullanarak gayrimenkul değerlemesi yapan www.endeksa.com'un verilerine göre, Çekmeköy'de 1+1'den 5+2'ye kadar değişen farklı konut tipleri bulunuyor. Bölgenin özellikle oturum amaçlı projelerle öne çıktığını belirten Endeksa CEO'su Görkem Öğüt, "Çekmeköy'de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin TL. Konut kiraları farklı konut tiplerinde 924 TL’den 4 bin 600 TL’ye kadar değişen geniş bir aralıkta seyrediyor. Çekmeköy’de satılık konutların ortalama geriş dönüş süresi ise 24 yıl” diye konuşuyor.

Villa tipinde konutların öne çıktığı Ömerli’de konut fiyatlarının Çekmeköy ilçesi ortalamasından oldukça yüksek olduğunu belirten Görkem Öğüt, konut metrekare fiyatlarının 7 bin 700 TL ile 10 bin 825 TL arasında değiştiğini söylüyor. Öğüt, bu bölgede kiralar bin 800 TL ile 6 bin TL arasında iken konut yatırımlarının geri dönüş süresinin 38 yıla kadar çıktığına işaret ediyor.

Görkem Öğüt, Çekmeköy’de Alemdağ’dan sonra konut satış fiyatlarının en yüksek olduğu bölgelerin Reşadiye, Sırapınar ve Hüseyinli olduğunu da vurguluyor. (Ekonomist)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü