İndirimler konut stoklarının yarısını bitirdi!

Konut kredisi faizlerinin düşürülmesinin sektörü olumlu etkilediği ifade eden İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Bu indirimler, konut stokunun yüzde 50'sine yakınını eritti" diye konuştu.

GENEL 21.12.2019, 08:40 20.12.2019, 13:43
48
İndirimler konut stoklarının yarısını bitirdi!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu da konut kredisi faizlerinin düşürülmesinin sektörü olumlu etkilediği söyledi. Tellioğlu, "Bu indirimler, konut stokunun yüzde 50'sine yakınını eritti." dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Tellioğlu, sektörün büyüklüğü nedeniyle sürdürülebilirlik noktasında bazı sıkıntıların bulunduğuna işaret ederek, bu sıkıntıların bir kısmınının yeni müteahhitlik yasasıyla ortadan kalkacağını belirtti.

Tellioğlu, yasanın sektörü disipline edeceğini ifade etti ve sözlerine şu şekilde devam etti; "Hükümetimiz sektörün büyüklüğü ve sürdürülebilirliğini de dikkate alarak, yurt dışında ve özellikle Orta Asya ve Afrika'da hem müteahhitlik sektörünü hem de inşaat malzeme sanayisinin yurt dışına çıkışını teşvik etmeli." 

Tahir Tellioğlu, 2020'den beklentilerine ilişkin de şunları söyledi;

"2020'nin kentsel dönüşüm yılı olmasını bekliyoruz. Türkiye'de tıkanan müteahhitlik sektörünün yurt dışında teşvik edildiği bir yıl olmasını diliyoruz. Tapu harçlarının sıfır konut satışlarında yüzde 4'e çıkmasını değil yüzde 2'ye inmesini talep ediyoruz. Türkiye'nin şu anda içinde bulunduğu ekonomik durumda 0,90'larda olan faiz oranları 0,50'lerde olsun demek sürdürülebilir olmaz. Şu anda faizdeki oranlar ideal."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü