İlk evini alanların yaptığı 4 hata!

GENEL 16.08.2017, 10:56
104
İlk evini alanların yaptığı 4 hata!

İlk evini alanların yaptığı 4 hata!

1. Satın alma masraflarının hafife alınması

Bazı alıcılar 250 bin liralık bir peşinata ve 250 bin liralık konut kredisine sahip olsalar, 500 bin liralık bir mülkü satın alabileceklerini düşünürler. Gerçek şu ki, evfiyatından başka birçok başka maliyet söz konusudur. Değerleme raporları, zorunlu deprem sigortası, tapu harcı, noter masrafları ve damga vergisi, bir ev satın almanın ek maliyetlerinden sadece birkaçıdır.

2. Sürecin fazla uzaması

İlk evinizi satın alanların kafasında  “Acaba ev ve fiyat doğru mu” sorusu vardır. Alternatifin çok olması, fiyatların birbirine yakın seyretmesi alıcıları zorlar. İhtiyaç duyulan bir ev için gerçekçe bir bütçe yaratmak ve ona sadık kalmak sıkıntı verici bir süreçtir. Bu süreç uzadıkça mal sahibi olma süreci dert sahibi olmaya evrilebilir. Burada yapılması gereken, mevcut gelirlerinizi ve harcamalarınızı sağlam bir şekilde kavramaktır. Kariyer ve çocuk planlarınız başta olmak üzere göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda faktör var. Gelecekte, maliyete baskı yapacak olan şeyleri asla bilemezsiniz. Bu nedenle, satın almadan önce, paranızın nereye gittiğini tam olarak biliyorsanız, uygun bir ödeme stratejisi planladıysanız, dikkat etmeniz gereken tek şey, bütçenize aşacak bir fiyatla alım yapmamanız.

3. Tüm yönleri dikkate almamak

Bir evi satın alırken duyguların karışmasına izin vermemek zor olabilir. İnsanlar hemen banyo tadilatını nasıl yapacaklarını veya mobilyalarını nasıl düzenleyebileceklerini düşünmeye başlarlar. Bir mülkiyetin estetiğine kapılma eğilimi, insanları diğer temel hususları dikkate almamaya yöneltmektedir. Evin ötesinde düşünün. Belediye hizmetleri yeterli mi? Bölgedeki emlak piyasası son birkaç yıldır nasıl bir trend izliyor? Evin konumu nasıl ve komşular nasıl? Yeterli toplu taşıma var mı? Mülkün yanında altyapı veya bina geliştirme planları var mı?

4. Profesyonel yardım almamak

Bir konut satın almadan önce genellikle insanlar uzman kişilerden yardım almaz. Potansiyel problemleri açığa çıkarma, yeni veya ikinci el bir evdeki sorunları doğru tespit etme doğru fiyata giden en önemli yollardan biridir. Ev satın aldıktan sonra alt yapı sorunlarıyla boğuşmak ve hataları gidermek için ekstra masraflara katlanmak can sıkıcı bir durumdur. (Emlakgazetesi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü