İLK DEFA EV ALACAKLARA DEVLETTEN DESTEK!

İLK DEFA EV ALACAKLARA 25 BİN TL DESTEK ÖDEMESİ

GENEL 10.12.2019, 17:07
51
İLK DEFA EV ALACAKLARA DEVLETTEN DESTEK!

KONUT HESABI NEDEN AÇILIR?

Konut hesabı ile devlet, vatandaşın hem birikim yapmasını ve ev sahibi olmasını olmasını planlıyor. Uygulama kapsamında konut stoklarının eritilmesi amaçlanıyor. 

Bankaların 'tasarruf hesapları' sınıfı içerisinde yer alan konut hesabında birikim yapma şartı bulunuyor. 3 yıl boyunca düzenli olarak birikim yapılması durumunda devlet 25 bin TL'ye kadar destek veriyor.

HANGİ BANKALARDA KONUT HESABI AÇILIR?

- Ziraat Bankası
- Halkbank
- Vakıfbank
- Ziraat Katılım Bankası
- Vakıf Katılım Bankası
- Şekerbank
- Finansbank
- Denizbank
- İş Bankası
- Kuveyt Türk

NE KADAR DESTEK VERİLİYOR?

Konut hesabı uygulaması kapsamında 36 ila 47 ay arasında birikim yapanlar, konut hesaplarında toplam biriken bakiyenin yüzde 15'i kadar devlet destek veriyor. Bu durumda devlet desteği ödemesi en fazla 16 bin 313 TL 21 kuruş oluyor.

Konut hesabı uygulamasında 48 ila 59 ay boyunca birikim yapılması halinde yüzde 18'e kadar devlet desteği veriliyor. Devlet desteği ödemesi de 17 bin 568 TL'ye denk geliyor. Konut hesabında 60 ay (5 yıl) boyunca para biriktiren vatandaşlar için yüzde 25'lik katkı sunuyor. Devlet ilk evlerini alacaklar vatandaşlar için 24 bin 746 TL'lik destek sağlıyor.

İLK DEFA EV ALACAKLARA 25 BİN TL DESTEK ÖDEMESİ

Kira yardımlarının dışında devletin sağladığı bir diğer destek ise ilk defa ev alacak vatandaşlar için verilen karşılıksız ödeme. Ev almak isteyen, planlaması yapan vatandaşlar bunun için birikim yapmaya karar verirlerse devlet bu konuda destek sağlıyor. Bankadan konut hesabı açan vatandaşlar belli bir süre boyunca bu hesapta para birikiyor. Bu birikim belli bir süre dolana kadar devam ederse 25.000 TL'ye denk gelen karşılıksız destek sunuluyor. Konut hesabı ile hibe destek almak için "Türk vatandaşı olmak, 07.04.2015 itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı bir konut sahibi olmamak, Konut satın almadan önce en az 36 ay boyunca bankada konut hesabı açarak düzenli birikim yapmak, Konut satın aldıktan itibaren 6 (altı) ay içinde gerekli belgelerle banka hesabı açtığı bankaya başvuruda bulunmuş olmak," şartları bulunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü