İklim değişikliğinin etkilediği alanlardaki konutlar boşaltılacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'de iklim değişikliğine neden olduğu sel ve taşkın felaketlerinin etkilerinin hissedildiği alanlarda bulunan konutları boşaltacaklarını söyledi.

GENEL 28.02.2020, 08:27 28.02.2020, 03:56
300
İklim değişikliğinin etkilediği alanlardaki konutlar boşaltılacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'de iklim değişikliğine yol açtığı sel ve taşkın felaketlerinin etkilerinin hissedildiği alanlarda bulunan konutların tahliye edileceğini ve buralarda yaşayan vatandaşları rezerv konutlara taşıyacaklarından bahsetti.

Kurum, iklim değişikliğii nedeniyle mücadele etmek için gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. 

Anadolu Ajansı'ndan Yıldız Nevin Gündoğmuş'un haberine göre; son olarak Karadeniz Bölgesi için hazırladıkları 15 maddelik eylem planını 2019'un Temmuz ayında açıkladıklarından bahseden Kurum, diğer bölgeler için çalışmalara devam edildiğini, 81 il için de ayrı ayrı yerel iklim değişikliği eylem planlarını hazırladıklarını söyledi.

Yüm ülkelerin ve şehirlerin gelinen süreçte iklim değişikliğiyle mücadele etmek amacıyla ciddi adımlar atmak zorunda olduğundan bahseden Kurum, "Deprem ülkemizin nasıl bir gerçeğiyse dünyamızın en önemli  gerçekleri arasında da şu an iklim değişikliği ve iklim değişikliği ile ilgili mücadele var. Artık aşırı seller, yağışlar, heyelanlar, hortum olayları gibi daha önce hiç görmediğimiz olayları ülkemizde yaşar hale geldik." diye konuştu.

Diğer ülkelerde de aynı şekilde farklı doğa olayları yaşandığını belirten Kurum, "Karadeniz'de iklim değişikliği ile ilgili eylem planı çerçevesinde 15 bin rezerv konut üretilmesi sürecimizi başlattık. Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon, Artvin, Rize, Giresun, Araklı'da çalışmalarımızı yürütüyoruz ve bu çerçevede konut üreterek afet anında selden, heyelandan, etkilenecek yapıların taşınması adına bu rezerv konutlarımızı kullanıyoruz. İklim değişikliği noktasında etkilerini hissedeceğimiz şehirlerde taşkın riski taşıyan alanlardaki konutları boşaltıyoruz." açıklamasında bulundu.

- "Meriç Ergene Havzasında 975 riskli binamız var"

Taşkınlara karşı yapılan çalışmaları anlatan Kurum, "Marmara Bölgesi Meriç-Ergene havzasında yer alan Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerimizde bu anlamda tespit ettiğimiz 975 riskli binamız var. Bu binalara ilişkin tedbirleri almak ve burada iklim değişikliğiyle ilgili mücadelede kararlı bir duruş sergilemek adına sürecimizi yürütüyoruz ve bunu tüm Türkiye'ye yayacağız. İklim değişikliği ile mücadele noktasında şehirlerimizi hazır hale getirecek adımları atacağız." açıklamasında bulundu.

Kurum, imar planlarını ve alt yapı projelerini, belirledikleri iklim değişikliği parametrelerine göre hazırladıklarını sözlerine ekledi.

İklim değişikliğinin etkisiyle Konya'da bulunan "mavi nazar boncuğu" olarak adlandırdıkları Meke Gölü'nün tamamen kuruma ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Kurum, içme suyu veya sulama yapmak için de sondajla 350-400 metreye varan derinliğe inilmesi gerektiğini, bunun hem yüksek maliyet hem de enerji kaybına neden olduğunu açıkladı.

İlgili bakanlıklarla iklim değişikliğiyle seferberlik durumunda çalışmalarda bulunduklarını söyleyen Kurum, Birleşmiş Milletler nezdinde de girişim içerisinde olduklarını belirtti.

 - İklim Değişikliği Eylem Planı Çalışmaları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı'na göre gerçekleşen çalışmalarda 9 bin 43 binanın risk altında olduğu belirlendi.

Bakanlık, hem eylem planı hem de kentsel dönüşüm eylem planına göre bölgede taşkın, sel, heyelan riski altında bulunan binaları yıkarak, buradaki vatandaşları yapılacak 15 bin konuta yerleştirecek.

Bunun için Giresun ve Trabzon Araklı'da yeni yerleşim alanları belirlendi. Araklı'da 278, Giresun'da 228 konutun çalışmalarına başlandı. Bu konutların ihalelerini gerçekleştiren Bakanlık, Trabzon, Artvin ve Rize'de yöresel mimariye uygun, enerji verimli, iklim duyarlı, yerel malzemelerin kullanıldığı konut projelerinin inşasını da en kısa süre içerisinde başlatmayı planlıyor. 

Ege Bölgesinde ise İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak'ta taşkın riski altında bulunan binaların tespiti çalışmaları sürüyor.

Bakanlık, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik olarak "Sıfır Atık, millet bahçeleri, ekolojik koridorlar, yürüyüş yolları, bisiklet parkuru" projelerini de yürütüyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü