Gayrimenkul kiralarken nelere dikkat edilmeli!

Kira sözleşmesi imzalamadan önce dikkat edilmesi gerekenler.

GENEL 08.01.2020, 16:52
35
Gayrimenkul kiralarken nelere dikkat edilmeli!

Muğla, Marmaris gibi turistik bölgelerde gayrimenkul piyasasında 25 yıl danışmanlık hizmeti veren Gönenç Emlak Şirketi konut kiralama hakkında açıklamalarda bulundu. 

Güncel Haber'de yer alan habere göre; taşınmaz kiralamadan önce yalnızca internet vasıtasıyla veya emlak ofislerine gidilerek orada görülen fotoğraflarla taşınmazın kiralanıp kiralanmayacağına karar verilmesi, yanlış tercih yapmaya neden oluyor. Taşınmazı mutlaka yerinde görüp tadilata gereksinim duyulup duyulmayacağı ile yerleşim olarak konumu, alışveriş merkezlerine, pazara veya çarşıya uzaklığı görülerek karar verilmeli. Taşınmaz kiralamada bir kere gidilerek kiralamaya derhal karar verilmemeli ve bir kaç kere daha görülerek karar verilmeli. 

Kiralanmak istenen ev, sosyal bakımdan da, duraklara, toplu taşıma araçlarına uzaklığı, kafelere, çay bahçelerine ve eğitim kurumlarına mesafesi gibi etkenlerin mutlaka araştırılması ve çevrede yaşayan kişilerden bilgi alınması gerekir.

Kira Sözleşmesi İmzalamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

1– Taşınmaz kiralanmasında karar verildiği zaman, ilk bakılması gereken konu kira sözleşmesine imza atacak kişi, gerçekten ev sahibi mi değil mi kontrol edilmesi gerekir. Şayet, sözleşmeye imza atacak kişi ev sahibinden farklı bir kişiyse, kısacası mal sahibi değil ise ev sahibinin kanunen vekil bulunup bulunmadığı öğrenilmeli.

2– Kiralamak için kesin karar verilen ev veya başka bir taşınmazın kişinin gördüğü yer ile aynı yer olup olmaması kesinlikle onaylanmalı. Bunu öğrenebilmek için tapu kayıtları incelenmeli, konut adresi ile apartmanın kapı numarası mevcut ise, bütün bilgiler sizin sözleşmenizde yer alan bilgiler ile karşılaştırılmalı. Gayrimenkule ait olan bütün giderler ile ilgili yeterli bilgi sahibi olunmalı. Isınma şekli, aylık aidat ve yakıt giderlerinin ne olduğu gibi hususlarda muhakkak bilgi edinilmelidir. Taşınmazlar işyeri şeklinde kiralanacaksa, iş alanı konusunda apartmanda yaşayan kişilerden onay alınmalı.

3– Kira sözleşmesi ayrıntıları hakkında mülkü kiralamak isteyen kişi tarafından büyük özen gösterilmesi gerekiyor. Taşınmaza ait olan elektrik, doğalgaz ve su sayaçlarında bulunan rakamlar muhakkak sözleşmede belirtilmeli.

4– Kiralanmış olan gayrimenkul dikkatli bir şekilde gezilerek hangi şartlarda teslim edildiğini, gayrimenkulün içinde yer alan eşyaların ne halde olduğu muhakkak sözleşmede yer almalı. Kiralanmak istenen gayrimenkul için depozito alınmakta ise, depozito miktarı muhakkak kira sözleşmesinde yer alması gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü