Evinizin Değerini Arttıracak 10 Püf Nokta

Gayrimenkul sahibi olan kişiler, bu alanların hem kiralanması hem de satılması süreçlerinde yüksek bedellerle satışının ve kiralanmasının gerçekleşmesi için evin değerini arttırma yoluna gitmeyi tercih ediyor.

GENEL 27.03.2018, 10:32 27.03.2018, 10:38 Tanku Bulduk
754
Evinizin Değerini Arttıracak 10 Püf Nokta

Sahip olduğu evleri, çok daha yüksek bedellerle talep edilecek bir yer haline getirmek isteyenlerin yapabileceği çok sayıda çalışma bulunuyor. Evin kira ve satılma değerini arttıracak olan bu çalışmaların yapılması ile birlikte evin kiralanması ve satılması aşamasında alıcı bulması da kolaylaştırılabiliyor.

Kişilerin evin değerini arttırma isteklerinin bulunduğu durumlarda, öncelikle sahip oldukları gayrimenkullerle ilgili olarak ortada bulunan sorunları doğru bir şekilde tespit etmesi gerekiyor. Bu noktada, gayrimenkul üzerinde yapılması gereken değişikliklerin belirlenmesi ve bunların gayrimenkulün değerini arttırmaya yönelik çalışmalarla uyumlu olup olmadığına da mutlaka bakılması gerekiyor. Bu aşamanın ardından, evin dışarıdan bakıldığında daha güzel görünmesini sağlayacak ve eve albeni katacak değişimlerin yapılması da gerekiyor. Bu noktada; evin bakımlı, sağlam ve temiz görünmesini sağlayan en önemli etken olarak, evin boyanmasının doğru bir şekilde yapılması gerekiyor. Eve bakımlı bir görüntü kazandıracak olan bu detayla evin daha çok talep görmesi sağlanabiliyor. Bunun yanı sıra yine aynı şekilde evlerin kiralanması ve satın alınması aşamalarında en çok önem verilen noktalar olan mutfak ve banyo gibi alanlarda da ayrıca bir özen ortaya koyularak, dışarıdan bakıldığında bu alanların bakımlı görünmesinin sağlanması gerekiyor.

Evin değerini arttırma için çevreyi de takip edin!

Gayrimenkul sahiplerinin evin değerini arttırma amacına uygun şekilde yapması gereken şeylerden biri de evlerinin çevresindeki gelişmeleri takip etmesi oluyor. Burada eve yakın bir konumda güzergahı geçecek olan metro hattının bulunması veya yeni yapılacak bir alışveriş merkezine yakın konumda evin bulunması gibi çok sayıda etkenle evin satış cazibesinin artırılması sağlanabiliyor. Bununla birlikte çevreyle uyum noktasında evin dışarıdan bakıldığında çekici bir görüntüye sahip olmasına da mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Dış cephesinin temiz ve bakımlı olduğu binalarda evlerin satılma ve kiralanma aşamasında daha yüksek bir satılma olasılığına sahip olmasından dolayı bu tür bir değişikliğin mutlaka yapılması gerekiyor.

Evin değerini arttırma amacı ile enerji tüketimi ve dayanıklılık çalışması

Yeni bir ev satın almak isteyen kişiler ya da kiralık evlerde oturacak olan kişiler, ikamet sırasında harcayacakları giderleri de hesaba katarak bir tercih yaptıkları için evin değerini arttırma noktasında gayrimenkul sahiplerinin, mutlaka enerji tüketimini en aza indirecek sistemleri evlere eklemesi gerekiyor. Bu çalışmalar ilk olarak akla gelen en az maliyetli ısı yalıtımı çalışmaları ile başlıyor. Isınma giderlerinin çok büyük oranlarda düşmesini sağlayan ısı yalıtımı çalışmaları ile birlikte kira değerinin de doğrudan artması söz konusu olabiliyor.

Tıpkı ısı yalıtım araçlarında olduğu gibi evin ısınma sisteminin ne türden bir sistem olduğu da evin talep edilmesini ve bu aşamada kiralama ile satış bedellerinin ne noktada olacağını belirleyen bir etken oluyor. Sobalı evlerin doğalgaz ile ısınan evler haline gelmesi ile birlikte evin değerini arttırma noktasında önemli bir yol kat edilirken, özellikle kombili evlerin ısınma ihtiyaçlarını karşılama noktasında çok büyük bir kolaylık sağlaması, bu tür evlerin ilk tercih edilen evler olmasını sağlıyor. Son olarak konutun ilgi çekici olmasında, eğer, bölge deprem bölgesi sayılan bir yer ise mutlaka depreme dayanıklılık konusunda belgelerin alınmış olması da gerekiyor. Bu belgelerin verilmesinin uygun görülmediği evlerde, satış ve kiralama öncesinde, mutlaka evlerde güçlendirilme çalışmaları yapılarak, depreme karşı mümkün olduğu kadar dayanıklı bir hale gelmesi sağlanabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü