Ev sahibi olmak isteyenler dikkat!

İnşaat sektöründe 2020 beklentilerini anlatan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, ev fiyatlarının yüzde 45 oranda artacağı, şu an da ev almak için en uygun zaman olduğunu söyledi.

GENEL 15.12.2019, 09:30
52
Ev sahibi olmak isteyenler dikkat!

İnşaat sektöründe 2020 beklentilerini anlatan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, ev fiyatlarının yüzde 45 oranda artacağı, şu an da ev almak için en uygun zaman olduğunu söyledi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektöründe 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 yılıyla ilgili beklenti ve hedeflerini açıkladı.

“DAHA BÜYÜK FATURA ÖDEYEBİLİRDİK”

Sözsöz Gazetesi'nde yer alan habere göre; 2019'un inşaatın muhasebe yılı olduğunu anlatan Durbakayım, 2004’ten beri tempomuz çok yüksek, devamlı üretim ve satış var. 2019 belli başlı nedenlerden dolayı duraklama yılı oldu. Duraklama yılında bütün sektör oyuncuları muhasebesini yapmaya başladı. Biz 5-10 yıl aynı tempoyla üretmeye devam etseydik daha büyük bir fatura ödeyebilirdik” ifadelerini kullandı.

“DÜZENLEMEYLE SEKTÖRE DİSİPLİN GELECEK”

2019'da yaşadıkları sorunları anlatan Durbakayım, ''Oyuncuların asıl işinin inşaat olmaması, sektöre girince kalmamaları bize çok büyük zarar verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle artık önüne gelen müteahhit olamayacak. Dolayısıyla sektöre disiplin gelecek. Ayrıca müteahhitlerin her yere konut yapmasıyla bugün stok dediğimiz fazla konut oluştu. Bunlar stok değil, doğru yapılmamış projelerdir, yine aynı düzenlemeyle bu sorun da disipline edilecek. Bunların hepsini 2019 yılında yaşadık” şeklinde konuştu.

“2020’DEN UMUTLUYUZ”

2020 yılı için çok umutlu olduklarını söyleyen Durbakayım, “Çünkü bizim en büyük rakibimiz olan mevduat faizleri düştü. Döviz kurları yükselmiyor. Böyle olunca alıcılar gayrimenkule yönelecek. Daha doğru projeler yapacağız. Hiçbir taraf mağdur olmayacak. Şu anda konut stoğu ciddi anlamda azaldı. Konut fiyatlarına zam gelmedi, eski fiyatlardan satışlar oluyor. Yeni yapılan konutların fiyatı da yeni olacağı için eski konutlar daha rahat satılacaktır” açıklamasında bulundu.

“EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN”

Yeni yılda konut fiyatlarının artmasını beklediklerini söyleyen Durbakayım, “Maliyetlerin yüzde 50 ile 70 oranında arttığı bir dönemde hala eski fiyatlarla konut alabiliyorsanız doğru zamandır. Konut fiyatlarında artış bekliyoruz. Çünkü yeni yapılan konutlarda eski fiyatlar geçerli olmayacak. Fiyat artışları yavaştan başladı, 2020’de artış devam edecek. 2020’nin sonunda ise bugünkü rakamlarına üzerine yüzde 45 civarında bir zam gelecektir. O yüzden ev almayı düşünen hiç düşünmeden bugün alsın. Hakikaten konuta ihtiyacı olanlar bu fırsatı kaçırmasın” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü