Ev alırken betonuna kadar dikkat edin!

Türkiye’deki risk depremin değil, güvensiz yapıların olduğunu söyleyen inşaat sektörü temsilcileri, vatandaşların konut alırken müteahhit ve uygulamacı taşeronları sorgulamaları gerektiğini açıkladı.

GENEL 28.01.2020, 08:17
187
Ev alırken betonuna kadar dikkat edin!

Türkiye’deki risk depremin değil, güvensiz yapıların olduğunu söyleyen inşaat sektörü temsilcileri, vatandaşların konut alırken müteahhit ve uygulamacı taşeronları sorgulamaları gerektiğini açıkladı.

Milliyet Gazetesi'nden Aylin Rana Aydın'ın haberine göre; Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Vatandaşlar yeni ev alırken bağımsız denetim şirketlerinden binanın 2007 ve güncellenen 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne uygunluğu konusunda görüş alabilir. Müteahhit ve uygulamacı taşeronları sorgulayabilirler. Kullanılan hazır beton üreticisini öğrenip Türkiye Hazır Beton Birliği’nden firma ve ürünü hakkında görüş alabilirler.”

Ferdi Erdoğan, “1999 Marmara Depremi’nin ardından Türkiye’deki konutların yüzde 52’si Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına alındı. Sigortanın ödeme gücü ve hızla hasar ödemelerini yapması vatandaşlar için de teşvik edici ancak bu sistemin daha da büyüyüp geliştirilmesi gerekiyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın elindeki bilgilere göre hangi binalar yeniden yapılacaksa bunlarla ilgili bilgileri kullanıma açması gerektiğini söyleyen Ferdi Erdoğan, şunları söyledi:

Alan vurgusu

“Bina değil alan dönüşümü esas alınmalı. Belgeli malzemelerin belgeli yolculuğundan emin olmak için mutlaka müteahhit, proje, uygulama, malzeme, denetimler kontrol altına alınmalı ve onaylanmalı. Sigorta şirketleri DASK ya da konut sigortası dışında en az 10 yıl süreli ilgili binalar için verilen yapı belgesine giren konularda ‘yapı güven sigortası’ adı altında bir sigorta devreye almalı.”

‘Riskli yapı’ tespiti nasıl yapılır?

Oturduğunuz bina riskli mi? Bu soruların cevabını öğrenmenin birçok yolu var. Riskli bina tespiti için kanunlarda zorunluluk yer almıyor. Binanızın yaşı yüksek ve yapım yılı 1999 yılından önceyse kontrol edilmesi gerekiyor. Riskli bina tespiti yapılması için 3 seçenek var. Seçenekler hızlı, orta ve kapsamlı testler olarak sınıflara ayrılıyor. Deprem dayanıklılık testleri bağımsız firmalar tarafından demir ve karot örnekleri aldırarak yapılabilir . Bina risk tespiti yönteminde bina riskli çıkarsa yıkılması zorunlu.

Bu durumda kentsel dönüşüm süreci devreye giriyor. Bina risk tespiti için kat maliklerinden birinin veya kanuni temsilcisinin müracaat etmesi yeterli. Riskli binaların tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans almış kuruluşlara başvuru yapılabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü