En değerli 4 ada ve 1 yarımada satışta!

Türkiye'de toplam değeri 457 milyon lira olan 5 ada ve yarımada internetten satışa çıkarıldı. Adaların büyüklükleri 27 bin metrekare ile 316 bin metrekare arasında değişiyor.

GENEL 24.12.2019, 09:00
100
En değerli 4 ada ve 1 yarımada satışta!

Ege ve Akdeniz’de yer alan 3 ada ve bir yarımada ile Bursa Ulubat Gölü’nde bulunan 1 ada, sahipleri tarafından internetten verilen ilanlarla satışa sunuldu.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; yarımada ve adaların toplam değeri 457 milyon lira olarak belirlendi. Rusya, İran, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Katar, Dubai ve Türki cumhuriyetlerin yanı sıra Türkiye’den de yatırımcılar adalar için teklif verdi.

Ancak teklifler istenilen değere ulaşmadığı için adaların satışı gerçekleşmedi. Türkiye karasularında yer alan özel mülk olan adaların bir kısmı turizm imarlıyken, bazıları da konut ve karma imar iznine sahip.

Kasım ayında satışa sunulan adaların büyüklükleri 27 bin metrekare ile 316 bin metrekare arasında değişirken, yarımadanın 76 bin metrekare yüzölçümü bulunuyor.

EN UCUZU 17 MİLYON 

Adalar arasında en düşük fiyatlısı 17 milyon lira ile Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Uluabat Gölü’nde, Eskikaraağaç köyünden 2 kilometre açıkta bulunan 45 bin metrekarelik ada oldu.

Sahibi Nedim Bulut'un satışa sunduğu adanın üzerinde yaklaşık 500 zeytin ağacı yer alıyor. 82 yıl boyunca Bulut ailesine ait adaya çok sayıda teklif verildi, ancak istenilen değere ulaşmadığı için satış gerçekleşmedi. Yapılaşmanın yasak olduğu adada, bungalov tarzı ahşap yapılar yapılabiliyor.

EN BÜYÜK ADA ’KARACA’ 

En büyük ve yüksek fiyatlı ada ise Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan 316 bin metrekarelik özel tapulu Karaca Adası. Ada için istenen fiyat 145 milyon lira.

Metrekare fiyatı 459 TL olarak açıklanan ada, Cumhurbaşkanlığı konutu karşısında yer alıyor. Üzerinde her biri 50 ile 100 metrekare büyüklükte 3 müstakil ev bulunan adaya, mevcut imar durumuna göre günübirlik konaklama, yeme-içme, marina yapılabileceği belirtildi.

Aynı zamanda mavi tur rotası üzerinde yer alan 4 koyu olan adanın, 65 dönüm orman kullanım alanı da mevcut. Adanın toplam büyüklüğü 381 bin metrekare olarak açıklandı.

ÇİÇEK ADASI’NIN FİYATI GÜNCELLENDİ 

Balıkesir’in 22 adasından biri olan Ayvalık ilçesinde bahar mevsiminde sarı ve beyaz ’koyun gözü’ cinsi nergis çiçekleri açan ve adını alan Çiçek Adası’nın da satış ilanı 20 Kasım’da güncellendi.

İlk kez 2002 yılında satışa sunulan Ayvalık ve Gömeç ilçeleri açıklarındaki ada, karaya 230 metre mesafe uzaklıkta konumlanıyor. Daha önce 115 milyon liradan satışa çıkan 267 bin metrekare alana sahip adanın fiyatı 135 milyon lira oldu.

İçinde taban oturumu 450 metrekare 3 bina bulunan ada, Ayvalık’a 12 kilometre, Çanakkale-  İzmir  yoluna ise 3,5 kilometre mesafe uzaklıkta konumlanıyor. 4 tatlı su kuyusunun da bulunduğu adada 2 bin zeytin ağacı, 3 bin çam ve muhtelif meyve ağaçları yer alıyor.

Katrinli, Katerin ve Hatırlı ailelerinin özel mülkü konumundaki adanın en yüksek noktası 22 metre olarak açıklandı.

BODRUM’DA 125 MİLYON LİRALIK ADA 

Muğla’nın Bodrum ilçesi Çiftlik Mahallesi’ndeki mavi bayraklı 27 bin metrekare büyüklükteki ada ise 125 milyon liradan satışa sunuldu. 15 Kasım’da internetten verilen ilanda, adada 650 metrekare büyüklüğüne sahip 3 katlı, 10 yataklı turistik tesis yer aldığı kaydedildi. 150 metrekarelik müştemilatı yer alan, tüm altyapısı hazır olan ada, özel kullanıma ya da turistik tesise uygun durumda bulunuyor.

 

YARIMADA 35 MİLYON TL’DEN SATILIK 

Muğla’nın Milas ilçesi Kıyıkışlacık Mahallesi’nde bulunan 76 bin metrekare büyüklüğüne sahip yarımada ise 35 milyon liradan satışa sunuldu.

Metrekare fiyatı 461 TL olduğu belirlenen yarımadanın 47 bin metrekarelik alanı turistik tesis alanı olarak imarlı durumda.

REHABİLİTASYON MERKEZİ İÇİN TEKLİF VAR 

Yarımadanın satışından sorumlu gayrimenkul uzmanı Mehmet Korkmaz, yurt içi ve yurt dışındaki yatırımcılarında teklifte bulunduklarını söyledi.

Özellikle turistik tesis yapmak isteyenlerin teklif verdiğini belirten Korkmaz, "Bir Avrupa ülkesinden de teklif aldık. Buraya yaşlılar için rehabilitasyon merkezi yapmak istiyorlar. Görüşmelerimiz devam ediyor. Fiyatta anlaşırsak satışı gerçekleştireceğiz. Buraya modern bir rehabilitasyon merkezi yapılacak" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü