“Diamond of İstanbul” projesi, sonunda ruhsatı aldı

GENEL 14.08.2017, 17:15
141
“Diamond of İstanbul” projesi, sonunda ruhsatı aldı

“Diamond of İstanbul” projesi, sonunda ruhsatı aldı

Hattat Holding’in İstanbul Maslak’ta yarım kalan milyar dolarlık “Diamond of İstanbul” projesi, sonunda ruhsatı aldı. Ruhsat için İBB’ye 18 arsa bağışlayan, sonuç alamayınca da tehditvari bir mektup yazan Mehmet Hattat, bu ‘girişiminden’ 8 ay sonra amacına ulaşmış oldu.

Hattat Holding’in İstanbul Maslak’ta yarım kalan milyar dolarlık “Diamond of İstanbul” projesi sonunda ruhsatı kaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mühürlediği yapıya 29 Haziran 2017 tarihinde yapı ruhsatı verdi. Hattat, proje kapsamında 229 metre yüksekliğinde 50 katlı bina yapabilecek. Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ruhsat alabilmek için İBB’ye 18 arsa bağışlamıştı. Yapı ruhsatı gecikince Hattat, Ekim 2016’da İBB’ye mektup yazmış, bağışladığı arsaların ‘kendisine zorla aldırtıldığını’ anımsatarak İBB yetkililerini tazminat davalarıyla tehdit etmişti. Hattat bu mektuptan yaklaşık 8 ay sonra ruhsata kavuşmuş oldu.

Hattat grubundan Hema Endüstri’nin 2003’te, Maslak’ta yapımına başladığı ‘Diamond Of İstanbul’ projesi imara aykırılıkları gerekçesiyle İBB tarafından mühürlendi. İlk etapta ticaret ve iş merkezi olarak planlanan projenin yapımı 2009’da yarım kaldı. Ancak şirket projeyi revize edip 28 Aralık 2015’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED için başvurdu. 6 Ocak 2016 tarihinde ÇED izni çıktı. Yüksekliği 235 metre olarak planlanarak inşaatına başlanan proje, İBB İmar Müdürlüğü’nün ‘Diğer gökdelenlerden yüksek olmasın’ talebi üzerine 191 metreye indirildi.

Bu süreçte holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ile İBB arasında 2 Kasım 2015 tarihinde “avan projenin (ön proje) onaylanması ve Hattat tarafından şartsız bağışların yapılması”nın konu edildiği bir protokol imzalandı. Protokole göre Hattat Holding, İBB’ye 18 arsa bağışladı, buna karşılık daha önce mühürlenen milyar dolarlık projesi için onay aldı. Ancak Hattat’ın bağışladığı 66 dönümlük 18 arsa arasında 3 arsanın konumu dikkat çekti. Toplam 3 bin metrekare olan bu 3 arsa İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın Büyükçekmece Güzelce’de Sevda Sokak’ta yer alan villasına komşu durumda bulunuyordu. Söz konusu arazilerden birine geçen yıl haziran ayında cami yapılacağı açıklandı.

Ruhsat gecikince tehditvari mektup

Projesi için ruhsatını alamayan işadamı Hattat geçen ekim ayında İBB’ye 2 sayfalık bir mektup yazdı. Topbaş’ın villasının arkasında yer alan arsalarla ilgili tarihe geçecek itiraflarda bulundu. “Milyonlarca dolar bedel ile şahsıma zorla aldırdığınız Sayın Başkanımızın Kumburgaz’daki evinin yanındaki bu imarlı arsaları protokole aykırı olarak neden dini tesis alanına çevirdiniz? Yarın sormayacaklar mı; 7 sene bu inşaata (Diamond of İstanbul) yapılaşma vermeyip mühürlü tuttun da Sayın Başkan’ın evinin yanındaki arsaları ve diğer gayrimenkulleri aldıktan sonra mı avan proje tasdik ettin” diye soran Hattat, Topbaş dahil olmak üzere İBB yetkililerini tazminat davalarıyla tehdit etmişti.

Topbaş da geçen aralık ayında işadamı Hattat’ın itirafına tartışma yaratacak bir yanıt verdi. Topbaş mecliste “Yani siz, her şeyin altında bilmem ne ararsak bu samimiyetsizlik olur, bu doğru olmaz. Bu iyi bir şey değil. Gelin bakın gezin görün lütfen. Ve bizim orada o zaman vazgeçelim, söyleyelim arkadaşlara o yoldaki parselleri bırakalım, iki tane 350- 400 metrekarelik parseller bırakalım. İlçe belediyesine kamulaştırmasız el atma davası açsın, Büyükçekmece Belediyesi’ne. Ve de o da bunun bedelini ödesin faiziyle birlikte. Bunu mu istiyorsunuz, bunu mu yapalım? Bu mu bir farklı menfaat oluşturacak şekilde gördüğünüz? Bu kadar küçük hesaplar mı yapar bir başkan? Allah korusun. Yani bunu yapmaya öyle bir adımımız, niyetimiz olmaz. Ama maalesef hep böyle terso bakmak” ifadelerini kullandı. Cumhuriyet’in haberleriyle ortaya çıkardığı skandalın ardından İBB CHP Grubu, Topbaş ve Hattat hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bu sürecin ardından İBB, Hattat’ın yarım kalan projesine 29 Haziran 2017 tarihinde yapı ruhsatını verdi. Ruhsatta yer alan bilgilere göre 26 metre yol altına inecek, yol üstüne de 203 metre çıkacak. Toplamda 229 metre yüksekliğe sahip olacak bina 10’u yer altında olmak üzere toplam 50 kat olacak. Yapının toplam inşaat alanı 197 bin 401 metrekare. Bina ticaret ve konut fonksiyonunda görünüyor; 470 daire yapılabiliyor.

İptal davası açacağız

CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ ruhsat için iptal davası açacaklarını söyledi. Sağ, “İBB başkanının villasının etrafında satın aldırılan arsaların ardından İBB’ye bırakılan tehdit mektubu ile gelinen durum ortada. Kısacası 500 milyonluk bir rantın hangi yöntemlerle yapıldığı belgeleri ile ortaya saçıldı” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü